Spory o dobytek na jihu Súdánu. Zemřely stovky lidí

Reuters Reuters
15. 3. 2009 14:57
Kvůli občanské válce je v oblasti stále velké množství zbraní
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Juba - Ozbrojenci na jihu Súdánu zabili v posledních dvou týdnech kvůli sporům o dobytek stovky lidí. Hejtman okrsku Pibor agentuře Reuters řekl, že sám viděl více než 200 těl, ale má zprávy o tom, že mrtvých může být mnohem více.

"Na základě mrtvých těl a informací od starostů a obyvatel vesnic věříme, že bylo zabito 453 lidí," prozradil agentuře Akot M. Adikiu. "Mnoho mrtvých jsou ženy a děti."

Občanská válka mezi převážně černošskou populací jižního Súdánu a arabskými seveřany trvala v letech 1955 až 1972 a 1983 až 2005. Odhady hovoří o dvou a půl milionech obětí.

Válka rozdělila i samotné jihosúdánské černošské kmeny, situace se navíc komplikuje velkými zásobami zbraní, které se po ní v regionu nacházejí.

Podle Adikiua bylo mezí pátým a třináctým březnem přepadeno nejméně 17 vesnic kmene Murle. Útočníci pocházeli z kmene Nuer a důvodem byla údajná lednová krádež 20 tisíců kusů dobytka.

Zprávy, že byl v oblasti zabit velký počet lidí, obdržela i místní humanitární pobočka OSN, která do míst vysílá monitorovací tým.

Jižní Súdán se dle mírových dohod z roku 2005 těší rozsáhlé autonomii, roku 2011 se místní obyvatelé v referendu rozhodnou, zda chtějí úplnou samostatnost.

Média se však v posledních letech věnují zejména problému Dárfúru na západě Súdánu. Od roku 2003 tam bylo podle různých odhadů provládními arabskými milicemi zabito 200 až 450 tisíc lidí.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy