Sporné svědectví plátna? Ježíš byl silák

Red Zah, ČTK
10. 6. 2006 11:00
Řím - Neurochirurg Nicolo Cinquemani po důkladném rozboru Turínského plátna vytvořil postavu Ježíše. Podle něj byl silný a skoro dva metry vysoký.
Turínské plátno je podle mnoha věřících pohřební roucho, do něhož bylo zahaleno tělo Ježíše Krista po sejmutí z kříže.
Turínské plátno je podle mnoha věřících pohřební roucho, do něhož bylo zahaleno tělo Ježíše Krista po sejmutí z kříže. | Foto: Aktuálně.cz

Turínské plátno je podle mnoha věřících pohřební roucho, do něhož bylo zahaleno tělo Ježíše Krista po sejmutí z kříže.

Na více něž čtyři metry dlouhé a metr široké lněné látce je dvojitý otisk postavy muže s vousem a dlouhými vlasy. Od roku 1578 je uchováváno ve speciální schráně v kapli turínské katedrály.

Výsledek zkoumání sporný

Expert na Turínské plátno Pierluigi Baima Bollone je však k závěrům bývalého přednosty traumatologie Nemocnice svatého Jana v Římě skeptický.

Infobox
Autor fotografie: Rotten Library

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Jidáš byl nevinný, říká objevený rukopis
  • Mona Lisa promluvila! Poslechněte si ji

"Je velice obtížné určit výšku člověka zabaleného do pohřebního roucha. Dolní část jeho těla je delší než horní. Vliv na to měl pravděpodobně fakt, že mrtvola byla již strnulá, když byla zavinuta do pohřebního roucha, a hlava ležela mírně doprava," dodává Bollone.

Látka se navíc během staletí srazila, což může udávanou výšku také zkreslovat.

Pravost plátna je sporná

V minulosti bylo již několikrát podrobeno vědeckým testům. Rozbor prachových částic ukázal, že roucho pochází z Blízkého východu a je 2000 let staré.

Tyto závěry však zpochybnila radiokarbonová analýza, provedená v roce 1988. Tři laboratoře, které nezávisle na sobě zkoumaly ústřižek z plátna, je označily za středověký podvrh. Jeho vznik datovaly do let 1260 až 1390.

Slavná relikvie byla naposledy na veřejnosti vystavena v letech 1998 a 2000. Prohlédnout si ji tehdy přišlo 3,5 milionu lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy