Spor v Íránu: Ahmadínežád a Chameneí jdou proti sobě

gaz
13. 1. 2008 23:00
Bez tlaku z USA ztrácí íránské vedení jednotu
Mahmúd Ahmadínežád
Mahmúd Ahmadínežád | Foto: Reuters

Teherán - Mahmúd Ahmadínežád, jak se zdá přinejmenším z vyjádření Bílého domu, definitivně obsadil post "univerzálního nepřítele Západu", který vyklidil sesazený a následně popravený Saddám Husajn.

Není to však zcela plnohodnotná náhrada: Íránský prezident není hlavním tvůrcem zahraniční politiky své země. Má totiž svého nadřízeného. Tím je "nejvyšší vůdce" ajatolláh Saíd Alí Chameneí. A právě on je zodpovědný za vymezení základní politiky Íránské islámské republiky.

V poslední době se přitom množí náznaky, že vztahy mezi oběma muži nejsou nejrůžovější.

Podle listu International Herald Tribune (IHT) se Chameneí vyjadřoval o Ahmadínežádovi příznivě do té doby, než vyšla poslední souhrnná zpráva amerických tajných služeb (NIE) týkající se íránského nukleárního programu.

Společného nepřítele potřebuje i Írán

Administrativa amerického prezidenta Bushe Írán obviňuje, že se snaží zkonstruovat jadernou bombu. Blízkovýchodní stát toto nařčení odmítá.

Chameneí (vlevo) převzal roku 1989 vůdčí žezlo po Rúholláhu Chomejním. Zde s Mohammadem Alím Džafarím, šéfem Revolučních gard.
Chameneí (vlevo) převzal roku 1989 vůdčí žezlo po Rúholláhu Chomejním. Zde s Mohammadem Alím Džafarím, šéfem Revolučních gard. | Foto: Reuters

Za pravdu dala Teheránu právě NIE, podle níž přestal Írán s prací na atomové pumě roku 2003, tedy ještě za vlády předchozího prezidenta Mohammada Chátamího.  

Čtěte více: Ahmadínežád: Zpráva špionů USA je naším vítězstvím

Po vydání NIE se snížila pravděpodobnost amerického útoku na Írán, a tak se nyní podle pozorovatelů začaly objevovat mezi vládnoucí klikou rozpory dříve zakryté společným vnějším nepřítelem.

"Teď když Írán nežije pod hrozbou vojenského útoku, všechny neshody uvnitř státních orgánů vyplouvají na povrch," prozradil IHT íránský analytik Saíd Lejláz.

"Největší chybou, kterou Američané ohledně Íránu konstantně dělali, bylo přijetí radikálního postoje, který byl živnou půdou pro radikály. Ti pak v zemi převzali kontrolu," dodal s narážkou právě na lidi okolo íránského prezidenta.

Čtěte také: Bush varoval před 3. světovou válkou. Kvůli Íránu

Ekonomické neshody

Rozpory mezi oběma íránskými politiky se údajně týkají zejména pohledu na rostoucí inflaci a celkovou ekonomickou politiku.

Foto: Aktuálně.cz

"Pan Chameneí podporoval pana Ahmadínežáda, protože věřil jeho sloganům o pomoci chudým," řekl IHT zdroj blízký Chameneímu, který si nepřál být jmenován. "Ale jeho ekonomická politika je katastrofou. Jejich líbánky jsou zcela jistě za námi."

Inflace v zemi podle údajů centrální banky vzrostla z 12 procent roku 2006 na současných 19 procent.

Vládní údaje říkají, že je nyní v zemi 2,2 milionu nezaměstnaných, což je 9,9 procent aktivní populace. Člen parlamentu a hlava odborů Alí Réza Mahdžúb však tvrdí, že skutečné číslo se blíží čtyřem milionům.

Neshody se ale údajně neomezují jen na ekonomické otázky, má jít i o personální obsazení některých postů.

"Vláda má jisté jedinečné vlastnosti, ale jako každá jiná vláda má i své nedostatky a chyby," prohlásil minulý čtvrtek Chameneí v centrálním íránském městě Jazd. Při té příležitosti také oznámil, že by v budoucnu mělo být možné obnovit plné diplomatické styky se Spojenými státy.

Šéfem je Chameneí, ne Ahmadínežád.
Šéfem je Chameneí, ne Ahmadínežád. | Foto: Reuters

Chátamí proti Ahmadínežádovi

Testem pro Ahmadínežáda budou parlamentní volby, které se uskuteční v březnu. Mnoho z prezidentových bývalých spojenců se od posledních voleb před čtyřmi lety změnilo v jeho kritiky.

V polovině prosince se 21 umírněných stran spojilo v protiahmadínežádovské kolaci, jejíž ústřední postavou se stal bývalý prezident Mohammad Chátamí, který se v posledních dvou letech politicky příliš neprojevoval.

V koalici jsou i spojenci jiné íránské těžké váhy, rovněž bývalého prezidenta Alího Rafsandžáního.

Čtěte také:
Íránci: Chceme demokracii, ne zbraně
Írán označil radar v Česku za vtip roku

 

Právě se děje

Další zprávy