Spor o naleziště plynu a ropy pokračuje. Turecko zahájilo u Kypru dvoutýdenní cvičení

ČTK ČTK
29. 8. 2020 15:37
Turecko zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity.
Turecká průzkumná loď, která ve Středomoří hledá naleziště ropy a zemního plynu.
Turecká průzkumná loď, která ve Středomoří hledá naleziště ropy a zemního plynu. | Foto: Reuters

Od středy do pátku už mezi Krétou a Kyprem prováděly společné vojenské cvičení i Řecko, Francie, Itálie a Kypr.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kvůli sporu v pátek telefonicky hovořil s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Erdogan podle agentury Anadolu uvedl, že NATO musí bránit jednostranným krokům, které ignorují mezinárodní právo, a upozornil, že Turecko bude pokračovat v ochraně svých práv a zájmů kdekoli.

"Strategie Turecka v posledních letech nebyla strategií spojence NATO," řekl v pátek novinářům francouzský prezident Emmanuel Macron. Vedle napětí ve Středomoří jako příklad uvedl postup Turecka v Sýrii a v Libyi.

Turecko-řecký spor ohledně průzkumu těžby ve východním Středomoří byl také jedním z témat dvoudenního neformálního jednání ministrů zahraničí Evropské unie, které v pátek skončilo v Berlíně.

Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka unie nevylučuje možnost potrestat Turecko sankcemi, pokud Ankara nepřestane jednostranně využívat sporné vody. "Chování Turecko vzbuzuje čím dál větší obavy," řekl šéf unijní diplomacie Joseph Borrell.

Vleklý spor dvou středomořských zemí eskaloval poté, co si Turecko a Řecko vytyčily námořní hranice s Libyí a Ankara minulý měsíc do sporných vod poslala loď.

Před dvěma týdny se v oblasti srazila řecká fregata Limnos s jedním z tureckých válečných plavidel, která doprovázejí tureckou průzkumnou loď Oruç Reis, a podle řeckých médií ho vážně poškodila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy