Spor o naleziště plynu a ropy pokračuje. Turecko zahájilo u Kypru dvoutýdenní cvičení

ČTK ČTK
29. 8. 2020 15:37
Turecko zahájilo severozápadně od Kypru dvoutýdenní vojenské cvičení. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ve východním Středomoří v posledních týdnech narůstá napětí kvůli sporu Řecka a Turecka o průzkum těžby ropy a zemního plynu. Průzkumy, které Turecko provádí, Řecko považuje za narušení své suverenity.
Turecká průzkumná loď, která ve Středomoří hledá naleziště ropy a zemního plynu.
Turecká průzkumná loď, která ve Středomoří hledá naleziště ropy a zemního plynu. | Foto: Reuters

Od středy do pátku už mezi Krétou a Kyprem prováděly společné vojenské cvičení i Řecko, Francie, Itálie a Kypr.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kvůli sporu v pátek telefonicky hovořil s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Erdogan podle agentury Anadolu uvedl, že NATO musí bránit jednostranným krokům, které ignorují mezinárodní právo, a upozornil, že Turecko bude pokračovat v ochraně svých práv a zájmů kdekoli.

"Strategie Turecka v posledních letech nebyla strategií spojence NATO," řekl v pátek novinářům francouzský prezident Emmanuel Macron. Vedle napětí ve Středomoří jako příklad uvedl postup Turecka v Sýrii a v Libyi.

Turecko-řecký spor ohledně průzkumu těžby ve východním Středomoří byl také jedním z témat dvoudenního neformálního jednání ministrů zahraničí Evropské unie, které v pátek skončilo v Berlíně.

Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka unie nevylučuje možnost potrestat Turecko sankcemi, pokud Ankara nepřestane jednostranně využívat sporné vody. "Chování Turecko vzbuzuje čím dál větší obavy," řekl šéf unijní diplomacie Joseph Borrell.

Vleklý spor dvou středomořských zemí eskaloval poté, co si Turecko a Řecko vytyčily námořní hranice s Libyí a Ankara minulý měsíc do sporných vod poslala loď.

Před dvěma týdny se v oblasti srazila řecká fregata Limnos s jedním z tureckých válečných plavidel, která doprovázejí tureckou průzkumnou loď Oruç Reis, a podle řeckých médií ho vážně poškodila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy