Výbušný Kašmír. Vše o sporu Indie a Pákistánu, jejich armádách a jaderném arzenálu

Martin Novák Denis Chripák Martin Novák, Denis Chripák
15. 8. 2019 15:17
Indové oslavili 15. srpna Den nezávislosti. Pákistánci si zase v tzv. "černý den" připomněli současný spor v Kašmíru. Napětí mezi těmito nesmiřitelnými sousedy trvá už desítky let a v nedávných dnech se vyostřilo, když se indická vláda rozhodla odebrat státu Džammú a Kašmír zvláštní autonomní status. Jak se spor o Kašmír vyvíjel? A jaké jsou armády Indie a Pákistánu, zemí, které obě vlastní jaderné zbraně?

Před 72 lety vyhlásily Indie a Pákistán nezávislost a Britská Indie se stala minulostí. Vyhrocený konflikt mezi nástupnickými státy přežil desetiletí a nyní je znovu válka na spadnutí. Indická vláda zrušila autonomní status Kašmíru, část tamních obyvatel a sousední Pákistán protestuje. Kašmír je jako stará rána stále otevřená a nehojí se. Konflikt je navíc podbarvený skutečností, že jak Indie, tak Pákistán mají prokazatelně funkční atomové zbraně.

Armády Indie a Pákistánu

Indie

Pákistán

60

miliard dolarů

10

miliard dolarů

1,325

milionu

620

tisíc

130–150

odhad

130–150

odhad

11. 5. 1998

28. 5. 1998

814

letadel

425

letadel

3 500

tanků

2 500

tanků

16

ponorek

8

ponorek

Indie versus Pákistán

Konflikty mezi Indií a Pákistánem

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy