Výbušný Kašmír. Vše o sporu Indie a Pákistánu, jejich armádách a jaderném arzenálu

Martin Novák Denis Chripák Martin Novák, Denis Chripák
15. 8. 2019 15:17
Indové oslavili 15. srpna Den nezávislosti. Pákistánci si zase v tzv. "černý den" připomněli současný spor v Kašmíru. Napětí mezi těmito nesmiřitelnými sousedy trvá už desítky let a v nedávných dnech se vyostřilo, když se indická vláda rozhodla odebrat státu Džammú a Kašmír zvláštní autonomní status. Jak se spor o Kašmír vyvíjel? A jaké jsou armády Indie a Pákistánu, zemí, které obě vlastní jaderné zbraně?

Před 72 lety vyhlásily Indie a Pákistán nezávislost a Britská Indie se stala minulostí. Vyhrocený konflikt mezi nástupnickými státy přežil desetiletí a nyní je znovu válka na spadnutí. Indická vláda zrušila autonomní status Kašmíru, část tamních obyvatel a sousední Pákistán protestuje. Kašmír je jako stará rána stále otevřená a nehojí se. Konflikt je navíc podbarvený skutečností, že jak Indie, tak Pákistán mají prokazatelně funkční atomové zbraně.

Armády Indie a Pákistánu

Indie

Pákistán

60

miliard dolarů

10

miliard dolarů

1,325

milionu

620

tisíc

130–150

odhad

130–150

odhad

11. 5. 1998

28. 5. 1998

814

letadel

425

letadel

3 500

tanků

2 500

tanků

16

ponorek

8

ponorek

Indie versus Pákistán

Konflikty mezi Indií a Pákistánem

 

Právě se děje

před 35 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy