Spor o jezy u Děčína přitvrzuje. Sasko hrozí žalobami

Monika Horáková
26. 11. 2010 17:19
Saský ministr se obává dopadu stavby na životní prostředí
V sedmdesátých letech byl pod Týncem postaven jez se zdymadlem a hlavní koryto Labe narovnáno. Podle místních to proti povodním hodně pomohlo.
V sedmdesátých letech byl pod Týncem postaven jez se zdymadlem a hlavní koryto Labe narovnáno. Podle místních to proti povodním hodně pomohlo. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

* Doplnili jsme informaci z Ministerstva životního protředí, že lhůta pro saskou stranu byla prodloužena do konce února

Drážďany - Dlouholetý spor mezi rejdaři a ochránci přírody týkající se jezů na Labi u Děčína přitvrzuje a stává se mezinárodním problémem.

Saský ministr životního prostředí oznámil, že kvůli plánované stavbě zdymadel zvažuje podání žaloby. Obává se totiž, že jezy neúměrně ovlivní také životní prostředí na německém území.

O uvažované žalobě informoval německý týdeník Der Spiegel. Saský ministr životního prostředí Frank Kupfer je podle týdeníku připraven obrátit se na Evropský soudní dvůr.

Jak však zmiňuje i server LVZ Online, žaloba by byla až jedním z posledních kroků. Ministerstvo zatím jen vyjádřilo se stavebními záměry na české straně oficiální nesouhlas.

Obavy, které německá strana v souvislosti s výstavbou jezu měla, nemohly být podle německých médií na základě materiálů z české strany rozptýleny.

Předávání dokumentace z české na německou stranu neproběhlo zcela hladce. Německý ministr si nejdříve stěžoval, že mnohasetstránkový podklad, v němž se hodnotí vliv stavby na životní prostředí (EIA), dostal na konci letních prázdnin pouze v českém jazyce.

"Vyhotovit překlad dokumentace neukládá žádný zákon, oznamovatel záměru tedy nad rámec zákona zajistil překlad zásadního souhrnu dokumentace," uvedla pro Aktuálně.cz Jarmila Krebsová za české Ministerstvo životního prostředí. 

Protože německé shrnutí na osmadvaceti stranách nemohlo zodpovědět všechny jeho otázky, požádal ministr Kupfer německé Ředitelství vodních cest a lodní dopravy v Magdeburgu (Wasser- und Schifffahrtsdirektion) o zajištění překladu kompletní dokumentace do němčiny.

Český ministr životního prostředí Pavel Drobil. Rejdaři do něj vkládají velké naděje
Český ministr životního prostředí Pavel Drobil. Rejdaři do něj vkládají velké naděje | Foto: Jan Langer

"Německý překlad je základní podmínka pro to, abychom mohli stavební záměr reálně vyhodnotit. A to nejen my na ministerstvu životního prostředí, ale také veřejnost a neziskové organizace," uvedl pro televizi ministr. 

Úřad pro televizi MDR skutečně potvrdil, že na překladu pracuje, mělo se však jednat vzhledem k odbornosti textu o zdlouhavý proces. Ministr proto požádal české ministerstvo životního prostředí o prodloužení lhůty, v níž se měl jeho úřad ke stavbě vyjádřit.

"Žádost o prodloužení lhůty zůstala nezodpovězena," stěžoval si nicméně saský ministr životního prostředí minulý víkend podle německé agentury DTS. 

"Odpověď jsme odeslali tuto středu. Lhůtu pro posouzení dokumentace jsme saskému ministerstvu životního prostředí prodloužili do konce února," uvedla Jarmila Krebsová.    

O stavbě jezu u Děčína se diskutuje téměř dvacet let. Největší spory se odehrávají mezi rejdaři a ochránci přírody.

Rejdaři si od stavby jezu slibují lepší plavební podmínky pro nákladní lodě. Ochránci přírody zase upozorňují, že betonové přehrazení Labe zničí poslední volný úsek této řeky, a v jeho důsledku by zmizely desítky živočišných a rostlinných druhů. 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

před 1 hodinou

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy