Spor o Cecilova bratra: Jericho žije, zemřel ale další lev

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
2. 8. 2015 17:09
Podle zdrojů z rezervace Hwange zastřelil v sobotu Jericha lovec z ciziny. Podle výzkumníka, který má na starosti monitorování lvů, je ale Cecilův bratr naživu.

Harare - Po zabití oblíbeného lva Cecila v Zimbabwe se rozhořel spor o osud jeho bratra Jericha.

Podle zdrojů z rezervace Hwange zastřelil v sobotu Jericha lovec z ciziny. Expert, který sleduje pohyb lva v terénu pomocí lokalizačního čipu, však tyto zprávy vzápětí označil za nepravdivé. Informovala o tom agentura Reuters.

"Zdá se být naživu a v pořádku, mohu-li soudit z jeho pohybu. Vypadá to, že má samici," uvedl výzkumník Brent Stapelkamp, který má na starosti monitorování lvů. Doložil to i snímkem z nedělního rána.

Zemřel další lev

Popřel tím předchozí zprávu zimbabwské ekologické organizace s názvem Zimbabwe Conservation Task Force, která na Facebooku zveřejnila prohlášení, že lev Jericho byl usmrcen v sobotu v 16:00 SELČ. Tvrzení se rychle začalo šířit na Twitteru a dalších sociálních sítích a převzala ho i západní média.

Své vyjádření posléze podle CNN stáhli i ekologové. Jejich představitel Johnny Rodrigues uvedl, že organizace omylem zaměnila identity dvou lvů. Ve skutečnosti tedy byl zabit další lev, nejde ale o Cecilova bratra.

Stapelcamp již před pár dny vyjádřil naději, že se Jericho stane dominantním samcem v oblasti a že se postará o Cecilova mláďata.

Cena za lva? 50 tisíc dolarů

Milovníky a ochránce zvířat minulý týden rozhořčilo přiznání amerického zubaře Waltera Palmera, který 1. července zabil při lovu v Zimbabwe lva Cecila. Zimbabwské úřady následně přerušily lov lvů, leopardů a slonů v oblasti.

Za možnost odstřelit nejslavnějšího zimbabwského lva, třináctiletého Cecila, údajně Palmer dvěma mužům zaplatil 50 000 dolarů (1,2 milionu Kč). Podle zimbabwských činitelů ale Palmer dvojici mužů podplatil, aby chráněnou šelmu vylákali mimo národní park, kde je lov zakázán, a on ji mohl odstřelit. Údajné průvodce už zimbabwské úřady obvinily z pytláctví.

Palmer tvrdí, že nevěděl, že jedná v rozporu se zákonem. Zimbabwe totiž umožňuje lovcům za poplatek legální odstřel slonů, buvolů a lvů mimo rezervace, čímž údajně získává peníze na další ochranu přírody.

Pro mnoho Zimbabwanů, jejichž země se potýká s více než 80procentní nezaměstnaností, je celosvětový poprask kolem lva Cecila těžko pochopitelný, podotýká agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy