Slovenský Ústavní soud zrušil verdikt o Babišovi. Spor o "agenta Bureše" se bude projednávat znovu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2017 12:05
Slovenský Ústavní soud ve čtvrtek zrušil předchozí rozhodnutí soudů, podle kterých byl předseda hnutí ANO Andrej Babiš veden neoprávněně jako agent v archivních svazcích StB. Spor se tak vrací ke Krajskému soudu v Bratislavě, který musí kauzu znovu projednat.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Bjoern Steinz

Košice - Slovenský Ústavní soud ve čtvrtek zrušil pravomocná rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, podle kterých je šéf hnutí ANO Andrej Babiš v archivních svazcích StB veden jako její agent neoprávněně.

Senát Ústavního soudu tak vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa (ÚPN), že uvedené verdikty porušily jeho práva.

Ústavní soud vrátil případ odvolacímu Krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání, soud se bude muset řídit právním názorem Ústavního soudu.

Ústavního soudu verdikt odůvodnil tím, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v archivních dokumentech někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu nemá být na Slovensku Ústav paměti národa. 

Obecné soudy při opětovném projednání případu musejí názor senátu Ústavního soudu respektovat, Babišovu žalobu by proto měly zamítnout.

Slovenské soudy také podle ústavního soudu pochybily, když ve sporu v archivních dokumentech někdejší tajné policie StB připustily výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří nebyli zbaveni mlčenlivosti. 

Právě výpovědi bývalých příslušníků StB byly klíčové v procesu u slovenských soudů, které rozhodly v Babišův prospěch. Senát ústavního soudu ve zdůvodnění svého verdiktu rovněž zpochybnil důvěryhodnost bývalých příslušníků StB jako svědků.

Rozhodnutí slovenského ústavního soudu je přelomové. Slovenský nejvyšší soud i nižší soudy v minulosti opakovaně rozhodly, že lidé ve sporech o oprávněnost evidence u StB mohou žalovat právě ÚPN, byť ústav opakovaně namítal svou nepříslušnost v takových kauzách.

Babiš k StB naverbován nebyl, tvrdil u soudu agent Šuman

Ústav paměti národa podal ústavní stížnost po lednovém rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který odmítl mimořádný opravný prostředek, jímž se ÚPN snažil zvrátit spor s Babišem.

Ve prospěch Babiše na Slovensku předtím rozhodly okresní i krajský soud.

ÚPN zejména tvrdil, že bývalí příslušníci někdejší československé tajné policie, kteří svědčili ve prospěch Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti.

Bratislavský rodák Babiš, jehož hnutí je podle průzkumů favoritem nadcházejících voleb do české sněmovny, dlouhodobě popírá vědomou spolupráci s StB.

Archivní dokumenty nicméně tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je Burešovo jméno uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.

Politici: Babiš do vlády nepatří

Jako první z Babišova hnutí ANO reagovala bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. "Zde není co komentovat, je třeba vyčkat na nové meritorní rozhodnuti soudu," napsala Aktuálně.cz.

Místopředseda lidovců Marian Jurečka pro Aktuálně.cz přivítal, že bude o případu soud znovu rozhodovat. "Je důležité, že se tento případ vrací k řádnému projednávání. A hlavně pokud někteří svědci vystupovali bez zbavení mlčenlivosti s ohledem na kauzy, které má pan Babiš posledního půl roku, odmítáme jít s takovým člověk do vlády. Rozhodnutí ÚS je jen další střípek do mozaiky," řekl Jurečka. "Nepovažuji za nutné to komentovat, je to věc pana Babiše a nezávislých soudů," doplnil šéf strany Pavel Bělobrádek.

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek Aktuálně.cz napsal, že nestál o to, aby byla minulost předvolebním tématem. "Chtěl jsem řešit platy, sociální politiku a zdravotnictví. Bohužel Andreje Babiše jeho minulost dohání. Člověk s takovou minulostí, který je navíc obviněn z podvodu, se nemůže ucházet o vysoké ústavní funkce. Shodilo by to CR v zahraničí," prohlásil šéf české diplomacie.

"Pro mne je to naprosto šílená zpráva. Člověk, který byl aktivní v StB před rokem 1989… Ještě bych mu prominul, že byl členem komunistické strany, ale že spolupracoval s StB, to už mu neprominu," dodal za ČSSD místopředseda Jan Birke.

Opoziční politici zdůrazňují, že Babiš by se neměl stát členem budoucí vlády. "Rozhodnutí ÚS musí každý respektovat. To rozhodnutí znamená, že v čele ANO kandiduje do Poslanecké sněmovny člověk nejenom obviněný z podvodů, ale také evidovaný udavač komunistické státní bezpečnosti," řekla Aktuálně.cz předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Podle předsedy ODS Petra Fialy Babiše opět dohnala jeho minulost. "Verdikt Ústavního soudu SR jen potvrzuje, že nemá co dělat ve vládě, natož snad v jejím čele," napsal na Twitter Fiala.

Lídr Starostů Jan Farský zdůraznil, že rozhodnutí nezávislých soudů je třeba respektovat. "Pakliže Ústavní soud shledal důvody k tomu, aby byla Babišova kauza znovu projednána, je to jedině správně," napsal Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy