Spolužáci obětí floridského školního masakru svolali pochod za kontrolu zbraní

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 2. 2018 11:41
Pochod za naše životy na Washington má být zlomovým okamžikem v regulaci zbraní v USA.
Foto: ČTK

Miami - Pochod na Washington za změny v legislativě týkající se kontroly prodeje zbraní ohlásili studenti z floridské střední školy, kde devatenáctiletý střelec ve středu zabil 17 lidí.

Akce nazvaná "Pochod za naše životy" (March for Our Lives) se má uskutečnit 24. března, uvedli v neděli přeživší ze školy v Parklandu ve vysílání amerických televizí. Jejich cílem je učinit z tragédie zlomový okamžik v debatě o regulaci zbraní v USA.

Ta se v posledních dnech opět rozhořela stejně jako po předchozích velkých masakrech střelnými zbraněmi. Při střelbě v Parklandu zahynulo minulý týden 14 studentů a tři zaměstnanci střední školy Marjory Stonemanové. Jde tak o třetí nejhorší útok na půdě školy v USA od roku 1999.

"My přicházíme o životy, zatímco dospělí dělají hlouposti," citoval zpravodajský web BBC jednoho z přeživších Camerona Kaskyho. Organizátoři březnového pochodu na Washington žádají, aby se pro americké zákonodárce děti a jejich rodiny "staly prioritou", a vyzývají i k souběžně konaným manifestacím v jiných městech. Podle BBC po středečním útoku sílí na sociálních sítích podpora i dalším studentským iniciativám.

Podle amerických médií je ale snaha odpůrců zbrojní lobby marná. V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný - demokraté žádali zpřísnění legislativy, republikáni odkazovali na druhý dodatek. Sněmovna reprezentantů koncem loňského roku naopak uvolnila pravidla pro skryté nošení zbraně napříč státy, které takové držení povolují.

Americký prezident Donald Trump dosud vystupoval jakožto zarytý stoupenec druhého dodatku a loni na shromáždění členů Národní asociace držitelů zbraní (NRA) prohlásil, že by "nikdy nenarušil" právo na držení zbraní. V prvním vyjádření k tématu kontroly zbraní od středeční tragédie pak na Twitteru kritizoval demokraty za to, že nepřijali příslušnou legislativu po zvolení Baracka Obamy v roce 2008, kdy ovládali obě komory kongresu.

Proti Trumpovi, jakož i dalším politikům, kteří v minulosti obdrželi od NRA příspěvky na činnost, už v sobotu ostře vystoupila jedna z floridských studentek Emma Gonzalezová. "Pokud za mnou chce prezident přijít a říkat mi do očí, že to byla strašlivá tragédie a…, jak se v té věci nic nestane, ráda bych se jej zeptala, kolik peněz dostal od NRA," řekla na jednom ze shromáždění. "Ale na tom nesejde, protože já už to vím: třicet milionů dolarů," dodala.

BBC uvádí, že podle neziskové organizace Center for Responsive Politics, která monitoruje financování amerických politiků, obdržela Trumpova předvolební kampaň v roce 2016 od NRA 11,4 milionu dolarů (233 milionů Kč). Dalších 19,7 milionu dolarů údajně NRA investovala do negativní kampaně proti Hillary Clintonové.

Na Floridě se o víkendu nekonaly jen protesty proti dostupnosti zbraní, podotýká agentura AP, ale také jedna přehlídka nejnovějších zbraní. Jorge Fernandez z pořádající společnosti Florida Gun Shows řekl, že akce byla naplánována dlouho dopředu a její zrušení by bylo příliš nákladné. Za to, co se ve středu odehrálo v Parklandu, podle něj nenesou odpovědnost zbraně, ale psychický stav devatenáctiletého Nikolase Cruze.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy