V Kongu spolu s dokumentaristou zahynula fena s unikátními schopnostmi, hledala slonovinu

Martina Heroldová
22. 8. 2016 16:27
Při záchranné misi v Kongu zahynul mladý dokumentarista, který točil dokument o ohrožených slonech. Spolu s ním zahynul pes s unikátními schopnostmi pro boj s pašeráky. Fena Cama byla jediným českým psem, který absolvoval speciální výcvik a byl nasazen na vyhledávání pašovaného zboží, jež pochází z afrických zvířat. Podařilo se jí odhalit několik případů pašované slonoviny, kůží a masa některých zvířat, ale i zbraní a střeliva.
Fena Cama, které se podařilo odhalit spoustu pašované slonoviny a kůží.
Fena Cama, které se podařilo odhalit spoustu pašované slonoviny a kůží. | Foto: ZOO Liberec

Kongo – Při návratu ze záchranné mise v africkém Kongu zahynul 28. června při autonehodě dobrovolník z organizace Save-Elephants Matúš Jankovič. Spolu s ním zemřel také jediný český pes, který přispěl k boji proti obchodu se slonovinou a dalšími artikly z afrických zvířat.

Dobrovolník pomáhal zakladateli organizace Arthurovi F. Sniegonovi v boji proti nelegálnímu zabíjení afrických slonů a natáčel v Kongu dokumentární film o ohrožených slonech. Chtěl tak upozornit na potřebu jejich záchrany a boje proti pytlákům. Díky jejich úsilí se podařilo dostat za mříže několik desítek pytláků.

"Naložili jsme pick-up devíti lidmi a psy a po celý týden jsme v pralese střídali pozice. Vytvořili jsme barikádu a zastavovali auta a hlavně autobusy vyjíždějící z parku. Poslal se k nim pes, který začal čichat, a když na něco narazil, začalo prohledávání," popisuje Matúšův kamarád Matej Kmeť.

Když se skupina dobrovolníků vracela z mise, v nepřehledné zatáčce na výjezdu z džungle se pick-up snažil vyhnout protijedoucímu taxíku, který se vyřítil ze zatáčky. Dostal smyk a převrátil se na střechu. "Čtyřem z pěti lidí se skoro nic nestalo. Ale Matúš spal a ničeho se nedržel. Zemřel po cestě do nemocnice na následky poranění hlavy," komentoval nehodu. Spolu s Matúšem zemřel i pes se speciálním výcvikem.

Fena Cama byla jediným českým psem nasazeným na vyhledávání kontrabandu, který pochází z afrických zvířat. Díky speciálnímu výcviku kynoložky Hany Böhme se Camě podařilo najít nejen pašovanou slonovinu, ale i maso divokých, často chráněných zvířat, souhrnně označované jako "bushmeat". Ten pytláci loví pro zisk a prodávají ho převážně do Evropy a Číny. Nacházela ale také zbraně a střelivo, kterými pytláci divoká zvířata zabíjejí.

Pes byl ve svých schopnostech naprosto unikátní, jeho výcvik podpořila liberecká zoo, která s organizací Save-Elephants spolupracuje v boji proti sloním pytlákům a překupníkům se slonovinou.

Podle jejího ředitele Davida Nejedla hrají psi v boji proti kriminalitě na africkém kontinentu zásadní roli, a to především při odhalování pašeráků drog, zbraní, chráněných zvířat či jejich částí. Právě obchod s chráněnými živočichy a jejich částmi je na mnoha místech kontinentu hlavní trestnou činností. "To byl hlavní důvod toho, proč jsme se v Zoo Liberec rozhodli ve výcviku psů spolupracovat a plně ho podpořit," dodal ke spolupráci se Save-Elephants ředitel zoo David Nejedlo. V podpoře záchranných aktivit chce nadále intenzivně pokračovat.

Dokument ale nakonec i přes tragickou událost vznikne. Matej Kmeť se i kvůli Matúšovi po návratu rozhodl, že chce v natáčení dokumentu pokračovat. Chce zachytit hlavně zatýkání pytláků, ale i další stránku celé mašinerie obchodu se slonovinou – obchodování v hlavních vývozních zemích, jako je Thajsko, Čína nebo Vietnam.

Od roku 1989, kdy byl celosvětově zakázaný obchod se slonovinou, klesl počet divokých slonů o polovinu. Jejich populace i přes stále trvající zákaz rok od roku rapidně klesá. Ohromná poptávka po sloních klech především v Číně žene cenu slonoviny na černém trhu závratně vysoko. Při současném tempu zmizí divocí sloni z drtivé části Afriky do patnácti let, napsali autoři na svém blogu How to Save an Elephant.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy