Spojuje je obava z Číny. Lídři Japonska, USA, Indie a Austrálie dohodli spolupráci

ČTK ČTK
25. 9. 2021 8:01
Vedoucí představitelé Japonska, Spojených států, Indie a Austrálie se dohodli na spolupráci v oblasti vakcín proti covidu-19, čisté energie, infrastruktury a vesmíru.
Foto: Reuters

Novinářům to řekl japonský premiér Jošihide Suga po setkání lídrů ve Washingtonu. Schůzka čtyř státníků z koalice nazvané Quad podle agentury Reuters představuje jednotnou frontu v době společných obav z Číny.

Suga rovněž uvedl, že všichni čtyři vedoucí představitelé zemí, tedy kromě něj také americký prezident Joe Biden, indický premiér Nárendra Módí a australský premiér Scott Morrison, se domluvili, že zorganizují setkání na nejvyšší úrovni každý rok.

Ačkoliv Čínu nezmínili ve veřejných projevech ani ve společném prohlášení vydaném po dvouhodinovém jednání v Bílém domě, Peking byl zjevně hlavním tématem hovorů. V prohlášení státníků se často zmiňoval důraz na chování podle pravidel v regionu, kde Čína ukazuje svou sílu, upozornila agentura Reuters.

"Společně se znovu zavazujeme k podpoře svobodného, otevřeného a na pravidlech založeného řádu, jenž je zakotven v mezinárodním právu, a který nepřemůže nátlak. A to s cílem posílit bezpečnost a prosperitu v indicko-tichomořském regionu i mimo něj," uvedli představitelé čtyř zemí.

Očekávalo se, že setkání čtyřky zemí bude Peking pozorně sledovat. Uskutečnilo se totiž o něco více než týden poté, co USA, Británie a Austrálie oznámily uzavření bezpečnostního paktu AUKUS, v jehož rámci Austrálie získá ponorky s jaderným pohonem. To Peking ostře odsoudil.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien na páteční tiskové konferenci setkání lídrů a spolupráci čtyř zemí kritizoval. Prohlásil, že nenajde podporu a je odsouzena k neúspěchu. Američtí představitelé se před schůzkou snažili zlehčovat bezpečnostní aspekt setkání, přestože členové skupiny společně provádějí námořní cvičení a sdílejí obavy z rostoucí moci moci Číny a jejích pokusů vyvíjet tlak na všechny čtyři země, napsala agentura Reuters.

Módí podle indického ministerstva zahraničí svým kolegům při setkání sdělil, že Indie umožní do konce října vývoz osmi milionů vakcín proti covidu-19, což je v souladu s dohodou uzavřenou v březnu. Původní plán o dodávce jedné miliardy vakcín po celé Asii do konce roku 2022 byl přerušen poté, co Indie, největší světový výrobce vakcín, v dubnu zakázala vývoz kvůli vypuknutí epidemie na domácí půdě. Nyní Módí slíbil dát k dispozici osm milionů vakcín firmy Johnson & Johnson.

Čtveřice zároveň po jednání podle agentury Reuters oznámila několik nových dohod, přislíbila boj proti ilegálnímu rybolovu, nebo navázala partnerství v oblasti 5G sítí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 5 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy