Spojme se proti Johnsonovi. Corbyn vyzval rebely, aby zabránili divokému brexitu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2019 17:54
Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn vyzval rebelující poslance z řad vládních konzervativců a další opoziční politické strany, aby mu pomohli zabránit odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Žádá je, aby společně vyslovili nedůvěru vládě premiéra Borise Johnsona; Corbyn by se pak chtěl postavit do čela přechodného kabinetu.
Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn
Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn | Foto: Reuters

Čtveřice oslovených konzervativních poslanců podle serveru televize Sky News uvedla, že diskusi o labouristickém plánu se nebrání. Jedna poslankyně ale prohlásila, že Corbynovu vládu nepodpoří za žádných okolností.

Corbynův návrh už odmítla i šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová. "Je to nesmysl," řekla a Corbyna označila za rozdělující osobnost. Británie podle ní sice nejspíš potřebuje krizovou vládu, ale Corbyn v jejím čele stát nemůže. Až začne zase po letní přestávce zasedat parlament, mohl by přijmout zákon, který by neřízenému brexitu zabránil, dodala nová vůdkyně této prounijní strany, která má v 650členné Dolní sněmovně 12 mandátů.

Corbyn v dopise také uvedl, že chce prosazovat nové referendum o brexitu, jehož součástí by byla i otázka, zda si Britové přejí v EU zůstat.

Nový premiér Johnson slíbil, že Británii z EU vyvede 31. října - ať už na základě dohody s Bruselem, či bez ní. Parlament je ale proti odchodu z evropského bloku bez dohody, který by podle analytiků mimo jiné poškodil britskou ekonomiku, narušil dopravu a vedl k růstu cen a k nedostatku dováženého zboží.

Podle serveru Politico je těžké si přestavit, že by jakýkoli konzervativec mohl pomoci Corbynovi do Downing Street, tedy do čela vlády. Komentátor Stephen Bush v politickém magazínu New Statesman napsal, že žádná forma "vlády národní jednoty" zřejmě nemá šanci a že jedinou možností, jak zastavit neřízený brexit, je zákon schválený parlamentem.

Corbyn ve středu poslal šéfům opozičních stran a několika odpůrcům brexitu bez dohody z řad konzervativců dopis, v němž píše, že "přísně časově omezená dočasná vláda" by odložila odchod Británie z EU a vyhlásila nové volby. "Naší prioritou by měla být spolupráce v parlamentu s cílem zabránit velmi škodlivému brexitu bez dohody," vyzývá Corbyn.

Brexit bez dohody? To radši Corbyna, říká konzervativec Bebb

Ochotu podpořit Corbynův plán nicméně dal najevo konzervativní poslanec Guto Bebb. "Myslím, že ti, kdo říkají, že udělají vše, co bude potřeba pro zastavení dlouhodobých škod odchodu bez dohody, musí takovouto nabídku brát vážně (…) Já jsem rozhodně toho názoru, že krátkodobá vláda Jeremyho Corbyna by nebyla tak špatná jako generační škoda, kterou by napáchal brexit bez dohody," řekl zpravodajské společnosti BBC.

Dohodu o podmínkách brexitu s EU vyjednala vláda Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové, v britském parlamentu ale dokument třikrát narazil především kvůli takzvané irské pojistce, která má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Johnson nyní požaduje novou dohodu o rozluce, v níž toto kontroverzní opatření nebude. EU ale o dohodě znovu jednat odmítá.

Mluvčí Downing Street v reakci na Corbynův dopis uvedla, že kabinet "považuje za pána lid" a že respektuje výsledky hlasování, tedy referenda z roku 2016, které rozhodlo o brexitu. "Jeremy Corbyn má za to, že lidé jsou služebníci a že politici mohou zrušit výsledky hlasování, když se jim nelíbí," dodala.

Do brexitu zbývá 77 dní, politiky tedy tlačí čas, navíc brtiský parlament po letní přestávce znovu zasedne až 3. září. Podle některých právníků a Johnsonova poradce Dominica Cummingse by ale i v případě vyslovení nedůvěry nemusel Johnson z funkce okamžitě odejít a mohl by vypsat volby až na listopad, tedy po termínu brexitu.

 

Právě se děje

Další zprávy