USA odstupují od smlouvy o likvidaci raket, Rusko si vyhradilo právo na odvetu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 1. 2. 2019 19:15
Spojené státy odstupují od smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Oznámil to ministr zahraničí Mike Pompeo. Články smlouvy přestanou být USA vázány s platností od soboty. Spojené státy pátečním oznámením spustily půlroční výpovědní lhůtu, během níž je ještě možné o osudu dohody jednat. Moskva si v souvislosti s odstoupením USA od smlouvy vyhrazuje právo na odvetnou reakci a opatření, uvedla podle agentury TASS mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.
Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin.
Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Pentagon Rusko obviňuje, že výrobou nové rakety smlouvu porušilo, což Moskva popírá. Pompeo řekl, že pokud se Rusko po půl roce nevrátí k jejímu dodržování, smlouva skončí. USA jsou nicméně podle Pompea ochotny vést s Moskvou rozhovory o kontrole zbrojení. Prezident Donald Trump stojí o dohodu, která je ověřitelná, upozornil americký ministr.

Smlouva uzavřená v éře prezidenta USA Ronalda Reagana a sovětského reformního vůdce Michaila Gorbačova ukládá oběma státům zlikvidovat rakety s doletem 500 až 5000 kilometrů. Washington z jejího porušování Moskvu obviňuje od roku 2014, hrozby o vypovězení smlouvy sílí od loňského roku.

V prohlášení, které v pátek na svém webu zveřejnil Bílý dům, Trump obvinil Rusko, že "příliš dlouho a beztrestně" smlouvu porušovalo tajným vývojem a rozmístěním zakázaného raketového systému. Spojenci USA v NATO podle prezidenta vypovězení smlouvy "plně podporují".

"Nemůžeme být jedinou zemí na světě, které je smlouvou jednostranně vázána… Pokročíme ve vývoji naší vlastní vojenské reakce a budeme spolupracovat s NATO a ostatními spojenci a partnery, abychom zabránili Rusku získat jakoukoli vojenskou převahu prostřednictvím svého nezákonného jednání," uvádí se v prohlášení.

Německá kancléřka Angela Merkelová naléhá na další jednání. "Je jasné, že Rusko smlouvu porušilo… Důležité je udržet dialog v chodu," řekla ještě před Pompeovým prohlášením. Šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz vybídl k rozmístění nových amerických raket v Evropě. "Je v našem evropském zájmu, aby na kontinentu byli američtí vojáci a rakety s jadernými hlavicemi," řekl polský ministr. Moskva podle něj jiný signál nepochopí, Rusko rozumí jen řeči síly.

Trump v dokumentu zdůraznil, že USA zůstávají věrny takové kontrole zbrojení, která je ověřitelná a vynutitelná. "Jsme připraveni zahájit s Ruskem jednání a dosáhnout těchto cílů. Jakmile se to stane, (jsme připraveni) navázat, možná vůbec poprvé, vynikající spolupráci na hospodářské, obchodní, politické a vojenské úrovni. Bude to fantastické pro Rusko a Spojené státy a skvělé pro celý svět," stojí v prohlášení.

Máme právo na odpovídající reakci, říkají Rusové

Moskva si v této souvislosti vyhrazuje právo na odvetnou reakci a opatření. "Pokud americká strana přeci jen definitivně odstoupí od smlouvy, Moskva si vyhrazuje právo na odpovídající reakci a na odvetné kroky. Je přirozené, že se tak stane," řekla televizi Rossija 1 mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Odstoupení USA od smlouvy podle mluvčí nesouvisí s Ruskem, ale s americkou strategií vyvázat se ze závazků v různých oblastech.

Obvinění, že Rusko vypustilo ze střelnice Kapustin Jar v Kazachstánu raketu porušující články smlouvy, ruské vedení popírá. Na polygonu se prý sice testují rakety s doletem delším než 500 kilometrů, jsou to ale výhradně strategické rakety dlouhého doletu, jichž se smlouva INF netýká. Start rakety s plochou dráhou letu SSC-8 (v Rusku označované Novator 9M729), která vyvolává americké protesty, se na této střelnici uskutečnil loni v září, ale střela údajně letěla jen do vzdálenosti necelých 480 kilometrů.

Minulý týden náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že Rusko je ochotno raketu SSC-8 ukázat zástupcům NATO a Evropské unie. Vstřícnost Ruska je podle Rjabkova v tomto ohledu "bezpříkladná".

Pompeo loni počátkem prosince dal Rusku faktické ultimátum, když varoval, že pokud do 60 dnů spornou raketu nezničí, USA smlouvu INF vypoví. Ultimátum vyprší v sobotu a výpovědní lhůta v srpnu.

Američtí experti projevují značnou skepsi ohledně dalšího osudu smlouvy INF, která se jako jediná v dějinách vztahuje na celou třídu zbraní. Dosavadní neústupnost obou stran dává podle analýzy agentury AP jen malou naději, že Rusko nebo USA během půlroční lhůty stanovisko změní.

 

Právě se děje

Další zprávy