Přál jsem si, aby Trump ve volbách vyhrál, přiznal Putin. Prezident USA mluvil o změně ve vztazích

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2018 17:48
Donald Trump ve Finsku poprvé oficiálně jednal s Vladimirem Putinem. Oba se sešli za zavřenými dveřmi, jen s tlumočníky.
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump se sešli na summitu ve Finsku | Video: Asociated Press

Helsinky - Schůzka Donalda Trumpa a Vladimira Putina skončila. Trvala déle, než se čekalo - tedy více než hodinu a půl. Podle šéfa Bílého domu bylo jednání "dobrým začátkem".

Na rozhovor státníků mezi čtyřma očima navázalo jednání delegací a společná tisková konference obou prezidentů. "Jednání proběhlo ve věcné atmosféře, naše vztahy ale prožívají složité období," prohlásil Vladimir Putin s tím, že summit byl úspěšný a prospěšný.

Trump před novináři oznámil, že vztahy s Ruskem nikdy nebyly horší, ale "to se nyní změnilo". Putin Trumpa na schůzce s odkazem na vměšování do amerických prezidentských voleb ujistil, že "Rusko nikdy nezasahovalo do vnitřních záležitostí USA". I tak ale šéf Kremlu přiznal, že si přál, aby Trump ve volbách zvítězil.

Ruský prezident dorazil do finských Helsinek se zpožděním. Jeho americký protějšek se ještě před samotnou schůzkou nechal slyšet, že "vycházet s Ruskem je dobrá věc, nikoliv špatná".

Prezidenti spolu mluvili za zavřenými dveřmi, jen za přítomnosti tlumočníků. Podle americké televize CNN Trump trval na důvěrné osobní schůzce s Putinem z řady důvodů. Chtěl si prý sám učinit obrázek o osobě ruského vůdce, stejně jako to učinil při červnovém setkání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Obával se prý rovněž, že přítomnost třetích osob by mohla vést k únikům informací.

Americký prezident podle CNN rovněž nestál o to, aby ho jeho poradci při konverzaci s Putinem přerušovali. Většina z nich totiž zastává vůči Rusku tvrdší postoj než sám Trump.

Putin před schůzkou poukázal na to, že s Trumpem i v minulosti udržoval stálé kontakty a uskutečnilo se několik telefonních rozhovorů. "Přišel ale čas na zevrubný rozhovor o dvoustranných vztazích a bolavých místech ve světě, je jich docela dost," řekl Putin.

Trump Putinovi zase pogratuloval k úspěšnému uspořádání fotbalového mistrovství světa v Rusku. Mezi problémy, o nichž chce hovořit, jmenoval obchod, vojenské problémy, Čínu nebo jaderné zbraně.

Bláznovství a hloupost USA

Trump ráno řekl, že vinu za špatné vztahy s Kremlem nese ruského vměšování do amerických voleb v roce 2016. 

"Náš vztah s Ruskem NIKDY nebyl horší kvůli mnoha letům bláznovství a hlouposti USA a nyní - zmanipulovaného honu na čarodějnice," napsal šéf Bílého domu na Twitteru. Ruská strana na tento tweet pak zareagovala slovy: "Souhlasíme."

V jednom z tweetů prezident kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu, který se podle něj v roce 2016 domníval, že prezidentské volby vyhraje demokratka Hillary Clintonová, "a tak když byl informován FBI o ruském vměšování, řekl, že se to nemůže stát, že to není nic moc velkého, a NIC s tím neudělal".

Jak dlouho má jednání mezi čtyřma očima trvat, nebylo stanoveno. Podle Putinova poradce Jurije Ušakova také sami prezidenti rozhodnou, zda bude podepsáno společné prohlášení, nebo zda jen shrnou výsledky jednání na plánované tiskové konferenci.

Podle Trumpova klíčového poradce Johna Boltona se obě strany dohodly, že nebudou mít předem stanovená témata k projednání. Zároveň ale podle americké stanice ABC dodal, že "jen těžko lze očekávat", že by Putin nevěděl o obviněních z vměšování do amerických voleb. A tak se státníci dostanou i k tomuto problému.

"To je jeden z účelů tohoto setkání, aby se prezident (Trump) setkal tváří v tvář s prezidentem Putinem a zeptal se ho na to," dodal Bolton.

Napjaté vztahy s Evropou

Trump se vrátil také k summitu NATO z minulého týdne, po kterém podle něj obdržel od představitelů členských zemí aliance řadu telefonátů, v nichž mu lídři údajně děkovali za to, že je donutil, aby se dali dohromady a soustředili na finanční závazky.

"Byl to skutečně skvělý summit, o kterém mnoho médií informovalo nepřesně. NATO je nyní silné a bohaté!" dodal americký prezident.

Trump v Bruselu kritizoval státy, které vydávají méně než dvě procenta HDP na zbrojení. Kvůli sporu, který americký prezident vyvolal, se musela aliance poprvé po deseti letech sejít na mimořádném zasedání. Všichni členové NATO zopakovali, že tento závazek splní do roku 2024, jak se v roce 2014 dohodli.

Trump také nemile překvapil Evropu, když v rozhovoru s americkou stanicí CBS označil Evropskou unii za jednoho z nepřátel Spojených států. 

"Myslím, že máme spoustu nepřátel. Myslím, že Evropská unie je nepřítel, za to, co nám dělají v obchodě. O Evropské unii byste si to nemysleli, ale je nepřítel. Rusko je nepřítel v určitých ohledech. Čína je nepřítel ekonomicky. To ale neznamená, že jsou špatní. To neznamená nic. Znamená to, že jsou konkurenceschopní," řekl Trump.

Video: Trump se před summitem setkal i s britskou královnou Alžbětou II.

Americký prezident Donald Trump se setkal s královnou Alžbětou II. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy