Spojené státy i my ostatní musíme rozšířit perspektivy

Roman Gazdík
18. 5. 2009 9:20
Rozhovor s ministrem zahraničí Kolumbie Jaimem Bermúdezem
Kolumbijský ministr zahraničí Jaime Bermúdez
Kolumbijský ministr zahraničí Jaime Bermúdez | Foto: Jan Langer

Praha - Nejvíce propagovanými z velkých akcí českého předsednictví Rady Evropské unie byly summit EU-USA, na který přijel i americký prezident Barack Obama, a summit Východního partnerství, jenž inauguroval novou evropskou iniciativu zaměřenou na stabilizaci a pomoc nejbližším východním sousedům sedmadvacítky.

Tím vůbec největším mezinárodním setkáním však bylo setkání se zástupci Skupiny Rio, kterou tvoří dvaadvacet latinskoamerických a karibských států. To se na úrovni ministrů zahraničí uskutečnilo v Praze tento týden.

Aktuálně.cz při této příležitosti poskytl rozhovor šéf kolumbijské diplomacie Jaime Bermúdez.

V jeho první části, kterou  nyní přinášíme, rozebírá vztahy mezi USA a ostatními zeměmi Latinské Ameriky, regionální integraci i loňský konflikt mezi Kolumbií, Ekvádorem a Venezuelou, kdy se po kolumbijském bombardování (kolumbijských) guerill FARC na ekvádorském území region octl na pokraji války.

Kolumbie má v regionu zvláštní postavení. Jako jedna z mála zemí má pravicovou vládu, která byla za bývalého amerického prezidenta George W. Bushe jedním z vůbec nejbližších spojenců USA a po Izraeli a Egyptu také třetím největším příjemcem americké zahraniční vojenské pomoci.

Na summitu Amerik si Obama potřásl pravicí i s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem
Na summitu Amerik si Obama potřásl pravicí i s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem | Foto: Reuters

Rozšířit perspektivu

Aktuálně.cz: V poslední době se čím dál častěji objevují hlasy, že Spojené státy vnímají Latinskou Ameriku příliš selektivně - soustřeďují se pouze na drogovou a bezpečnostní politiku, a měly by prý proto svůj pohled rozšířit. Co si o tom myslíte?

Bermúdez: Měli jsme v březnu summit Amerik v Trinidadu a Tobagu, který byl skvělou příležitostí uvědomit si, jaký vztah náš region a Spojené státy mohou do budoucna mít. Atmosféra na summitu byla velice pozitivní. Ale každý summit je jako svatební hostina. Nevíte, co se stane další den a co se stane za rok.

Znamená to tedy, že Spojené státy by měly svou perspektivu rozšířit?

My všichni bychom měli. Země v celém regionu by měly nalézt cestu, jak dojít většímu porozumění.

Najít společnou cestu

Kde se nyní nacházejí problémy?

Infobox
Autor fotografie: Jan Langer

Infobox

Jaime Bermúdez (*1966) je kolumbijský právník a diplomat. Ministrem zahraničí se stal 18. července 2008.

Předtím do září roku 2006 zastával funkci velvyslance v Argentině. V letech 2002 až 2006 byl poradcem prezidenta Álvaro Uribeho v otázkách komunikace. V letech 1991 až 1993 zasedal v Radě pro lidská práva kolumbijské vlády.

Je ženatý, má dvě děti.

Jsou zde různé názory, různé politické přístupy, různé ekonomické pohledy, ideologické přístupy. Ale musíme najít společný základ, abychom dokázali spolupracovat. Jako jste to například učinili vy v Evropě. Máte zde zcela rozdílné země, jiné kultury. Ale našli jste společnou cestu, a my se z toho musíme poučit.

Myslíte si, že by Unie jihoamerických národů (UNASUR) měla imitovat Evropskou unii? Je to jejím cílem?

Hodně se v Latinské Americe o regionální integraci mluví. Máme tu velký počet multilaterálních a regionálních institucí (smích). Máme Organizaci amerických států (OAS), máme UNASUR, máme Skupinu Rio, Karibskou komunitu (CARICOM). Musíme se však také vypořádat s tím, aby se nepřekrývaly, aby nedělaly to samé, nebo aby si dokonce nekonkurovaly.

Podporuje Kolumbie integraci Kuby zpátky do OAS? (její účast na konferencích je pozastavena od roku 1962 - pozn. red.)

Ano, řekli jsme to i veřejně na summitu Amerik.

Stále se učíme

Byl jste členem Komise pro dobré sousedské vztahy a editoval jste knihu o kolumbijsko-venezuelských vztazích. Naučila se něco Kolumbie z loňského konfliktu s Ekvádorem a Venezuelou? Například nebombardovat území sousedního státu?

Ze všeho v životě se něco naučíte (smích). Ale v tomto případě je myslím jasné, že naším jediným nepřítelem jsou teroristé a obchodníci s drogami. Chtěli bychom mít se sousedy ty nejlepší vztahy. Ale naší největší starostí je, jak bojovat s drogami a terorismem. Chceme mít a rozvíjíme dobré vztahy s Venezuelou a rádi bychom normalizovali naše vztahy s Ekvádorem.

Je zde ale něco specifického, co jste si z tohoto konfliktu odnesli?

Zmínil bych toto: pokud máte nějaký domácí problém, je nutné se na něj podívat také v kontextu mezinárodní politiky. Neměli byste být zahanbeni tím, že jsou zde jiné přístupy a jiné pohledy, než ten, který pro vaši zemi preferujete vy. Musí zde být politicko-diplomatická rovnováha. Je ale také nutné dívat se do budoucnosti, a nikoli do minulosti. Musíme myslet na to, jak vytvořit silnější politické vztahy, místo toho, abychom se dívali na křivdy z minula.

Upřímný i diskrétní

Kolumbie během konfliktu na základě dat nalezených v počítači zabitého vůdce partyzánů Raúla Reyese obvinila Ekvádor a Venezuelu z napomáhání guerillám FARC. Jak si věc v současné době stojí?

Myslím, že je nutné být velice diskrétní ohledně jakéhokoliv komentáře týkajícího se našich sousedů, ale také k nim být naopak velmi upřímný - ohledně toho, co je potřeba v boji proti terorismu a drogám dělat - během jednání za zavřenými dveřmi.

Bermúdez během rozhovoru s Aktuálně.cz
Bermúdez během rozhovoru s Aktuálně.cz | Foto: Jan Langer

Pokračuje nějaké vyšetřování?

Podle toho, co vím, tak v Ekvádoru ano. Ale k tomu se nevyjadřujeme, protože se jedná o jejich věc. Respektujeme demokratické instituce v Ekvádoru.

Byly zde zprávy také o vyšetřování Interpolu. Popohnat věc kupředu se tedy nesnažíte?

Pokud nás jakákoliv zahraniční instituce v jakékoliv záležitosti požádá, abychom jí zprostředkovali jakékoliv informace, tak jsme k tomu velice ochotní. Možná víte, že Mezinárodní trestní soud (ICC) se zajímá o informace ohledně působení FARC v různých zemích světa a byli jsme požádáni úřadem vyšetřovatele Luise Morena Ocampa o zprostředkování informací a vyhověli jsme mu.

Informacemi z počítače Raúla Reyese?

Nejen těmi, ale i z různých dalších zdrojů.

 

Právě se děje

Další zprávy