Spojené arabské emiráty navážou diplomatické styky s Izraelem, USA to vítají

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2020 21:14
Spojené arabské emiráty se stanou prvním státem Perského zálivu, který naváže diplomatické styky s Izraelem. Budou tak teprve třetí arabskou zemí, která má aktivní diplomatické vztahy s židovským státem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na Twitteru napsal, že čtvrtek je "pro Izrael historickým dnem". Podle Dubaje Izrael souhlasil, že zastaví anexi části palestinských území na Západním břehu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters

Dohoda o navázání diplomatických styků také posiluje opozici proti regionální mocnosti Íránu, kterou SAE, Izrael a USA vnímají jako největší hrozbu pro tuto konflikty sužovanou oblast. Írán a Izrael jsou dávnými nepřáteli. Izrael především znepokojují íránské snahy vyvinout jaderné zbraně, což Teherán popírá.

Spojené arabské emiráty uvedly, že zůstávají silným zastáncem palestinského lidu a dohoda o normalizaci vztahů udržuje životaschopnost řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě vzniku dvou států. Nejmenovaný vysoký izraelský činitel nicméně uvedl, že je stále ve hře zavedení izraelské svrchovanosti nad oblastmi na Západním břehu.

"Trumpova vláda nás požádala, abychom dočasně pozastavili oznámení svrchovanosti, aby mohla být uzavřena historická mírová dohoda mezi Izraelem a SAE," řekl činitel, kterého citovala agentura Reuters.

To potvrdil i izraelský premiér Netanjahu. "Izraelské plány na anexi Západního břehu jsou zatím pozastavené, ale nejsou zcela smetené ze stolu. Stále se ještě mohou časem prosadit ve spolupráci s USA, řekl. V televizním projevu k oznámení dohody o normalizaci vztahů se Spojenými arabskými emiráty dodal, že jde o začátek "nové éry" v izraelských vztazích s arabským světem.

Z arabských zemí mají zatím aktivní diplomatické vztahy s Izraelem jen Egypt a Jordánsko. Egypt podepsal mírovou dohodu s židovským státem v roce 1979 a Jordánsko roku 1994.

Delegace Izraele a SAE se mají sejít v nadcházejících týdnech, aby podepsaly dohody týkající se investic, turistiky, přímých letů, bezpečnosti, telekomunikací a dalších otázek. Obě země také mají v dohledné době otevřít své ambasády; SAE už oznámily, že jejich velvyslanectví nebude v Jeruzalémě.

Trump označil navázání vztahů obou zemí za historický okamžik

Dohodu vítají Spojené státy americké. Podle ministra zahraničí Mikea Pompea jde o "obrovský krok" vpřed a americký prezident Donald Trump, který navázání diplomatických vztahů pomáhal zprostředkovat, řekl novinářům v Oválné pracovně, že jde o "skutečně historický okamžik".

Navázání styků je podle agentur vzácným diplomatickým vítězstvím pro Trumpa před listopadovými prezidentskými volbami poté, co jeho snahy ukončit válku v Afghánistánu zatím nepřinesly žádné plody, a úsilí o trvalý mír mezi Izraelem a Palestinci nijak nepokročilo. Izrael a SAE patří mezi Trumpovy nejbližší zahraniční spojence.

Washington se podle společného prohlášení USA, SAE a Izraele podílel na jednáních mezi dvěma blízkovýchodními zeměmi. Trump v Bílém domě prohlásil, že chtěl, aby byla nová úmluva nazvána "dohodou Donalda Trumpa", dospěl však k závěru, že média "by to nepochopila".

"Tato dohoda je významným krokem k vybudování klidnějšího, bezpečnějšího a lépe prosperujícího Blízkého východu," míní americký prezident. "Teď, když jsou ledy prolomeny, očekávám, že další arabské a muslimské státy budou Spojené arabské emiráty následovat," dodal.

V Izraeli toto oznámení přichází po letech chlubení premiéra Netanjahua, že se jeho vláda těší těsnějším vztahům s arabskými zeměmi, než se veřejně přiznává. Netanjahu usiloval o stavbu osad na půdě, o kterou stáli Palestinci, a uvítal Trumpův návrh, který mu umožní anektovat značné části okupovaného Západního břehu, zatímco povolí Palestincům omezenou autonomii v jiných oblastech.

V případě SAE navázání diplomatických vztahů s Izraelem posílí mezinárodní snahu působit jako paprsek tolerance na Blízkém východě, přestože zemi vedou autokratičtí vůdci.

A pokud jde o Palestince, kteří jsou ve svém boji za nezávislost dlouhodobě závislí na arabské podpoře, jde jak o vítězství, tak dílčí prohru. Čtvrteční dohoda sice zastaví izraelské plány na anexi, ale Palestinci opakovaně vyzývali arabské státy, aby nesouhlasily s normalizací vztahů s Izraelem, dokud nebude uzavřena mírová dohoda ustavující nezávislý palestinský stát.

Šéf OSN dohodu vítá, Írán ji kritizuje

"Jakákoli iniciativa, která může přispět k podpoře míru a bezpečnosti na Blízkém východě je vítaná," reagoval na dohodu generální tajemník OSN António Guterres. Dohodu uvítal i egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. "Oceňuji úsilí všech, kdo dosáhli dohody s cílem vnést prosperitu a stabilitu do naší oblasti," napsal na Twitter.

Ostré odsouzení naopak zaznělo z Íránu. Polostátní tisková agentura Tasnim, která je napojená na elitní íránské Revoluční gardy, označila dohodu za "hanebnou".

Odmítnutí a kritika zazněla také od palestinského vedení, které dohodu označilo za "zradu" a žádá její stažení. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v prohlášení uvedl, že jde o "zradu Jeruzaléma, Al-Aksá i palestinské věci". Abbás už více než dva roky odmítá jakékoli politické kontakty s Trumpovou vládou, která podle něj zastává proizraelské postoje. Palestinské vedení navíc nemělo o probíhajících jednáních o normalizaci vztahů mezi Izraelem a SAE tušení, uvedla vysoce postavená činitelka Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Hanán Ašrávíová.

Oded Revivi z izraelské Rady židovských osad v Judeji a Samaří (Ješa), která zaštiťuje osadníky, uvedl že zmrazení plánu anexe je "spravedlivou cenou" za navázání vztahů se Spojenými arabskými emiráty. Revivi přitom byl důrazným zastáncem anexe.

Také izraelský ministr zahraničí Gabi Aškenazi uvítal, že Izrael ustoupil od "jednostranné anexe" Západního břehu. Uvedl, že nyní bude Trumpův plán projednáván v konzultacích s dalšími zeměmi v oblasti. Opoziční vůdce Jair Lapid dodal, že klíčem izraelských diplomatických vztahů je "vyjednávání a dohody, ne jednostranné kroky, jako je anexe".

Palestinské islamistické hnutí Hamás v Gaze obvinilo Spojené arabské emiráty, že zavedením plných diplomatických vztahů s Izraelem Palestince "bodly do zad". "Toto oznámení je odměnou za zločiny izraelské okupace," řekl mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm. Hamás usiluje o zničení Izraele a od roku 2007, kdy převzal kontrolu nad pásmem Gazy, vedl proti Izraeli tři ozbrojené konflikty.

Hádky kvůli Izraeli: Chystá se anexe, tvrdí Zaorálek. Utrhli jste se, oponuje Svoboda (video z 29. 5. 2020)

Pokud se někdo silou chystá obsazovat území, měla by naskakovat červená světla, říká Lubomír Zaorálek v duelu dvou bývalých ministrů zahraničí. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy