Spojence znepokojila Mattisova rezignace, islamisté v Sýrii znovu zaútočili

ČTK ČTK
21. 12. 2018 23:17
Náhlá rezignace amerického ministra obrany Jamese Mattise zneklidnila americké spojence v Evropě a Asii. Mattis rezignoval po rostoucích neshodách s prezidentem Donaldem Trumpem a svou funkci opustí 28. února. Poslední pomyslnou kapkou pro něj podle americké televize CNN bylo středeční oznámení Trumpa, že stáhne americké vojáky ze Sýrii s odůvodněním, že tam byl Islámský stát (IS) poražen. Rozhodnutí Bílého domu je tvrdou ranou pro hlavní spojence USA proti IS v Sýrii - arabsko-kurdské milice. Rusko, které v Sýrii bojuje na straně režimu, naopak Trumpův krok uvítalo.
Americký ministr obrany James Mattis
Americký ministr obrany James Mattis | Foto: Reuters

Mattis v rezignačním dopisu mimo jiné upozornil na nutnost udržovat spojenectví a projevovat svým partnerům respekt.

Hlavními místními spojence USA v boji proti IS přitom byly arabsko-kurdské milice SDF, které z rukou teroristické organizace dobyly značnou část syrského území a které v důsledku Trumpova rozhodnutí podle některých médii přišly o naději na autonomii. Reakce IS na sebe nenechala dlouho čekat; radikálové na SDF v pátek na jihovýchodě Sýrie zaútočili.

Osmašedesátiletý Mattis oznámil své odstoupení ve čtvrtek krátce po schůzce s Trumpem, na níž podle agentury Reuters probírali Sýrii i další otázky, na něž měli odlišné názory.

"Protože máte právo vybrat si ministra obrany, jehož názory na tato a jiná témata jsou lépe sladěny s těmi vašimi, myslím, že je správné, abych odstoupil," napsal Mattis v dopise zveřejněném v noci na pátek americkými médii.

Šéf Pentagonu také uvedl, že USA by měly udržovat pevná spojenectví a projevovat vůči svým partnerům respekt. Zároveň má podle něho Washington zvolit jednoznačný postoj k zemím jako je Rusko nebo Čína. V obou těchto bodech je Trumpovo chování mnohdy označováno za nevypočitatelné. Mattis ve svém dopise uvádí, že posledním dnem jeho působení v úřadu je 28. únor.

Islamisté znovu zaútočili

Šéf mediálního oddělení SDF Mustafá Balí oznámil, že bojovníci IS v jihovýchodní Sýrii v pátek zaútočili na pozice SDF. Koalice zároveň upozornila, že v důsledku ohlášeného stažení amerických sil nebude toto uskupení schopno dál úspěšně bojovat proti IS, protože bude nuceno se přesunout k turecké hranici v očekávání tureckého útoku.

Turecko řadí milice syrských Kurdů stejně jako tureckou Stranu kurdských pracujících (PKK) k teroristickým organizacím. Ankara si nepřeje, aby Kurdové působili v blízkosti turecké hranice. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ale dnes v turecké státní televizi řekl, že Ankara odložila plánovanou operaci proti SDF na severovýchodě Sýrie, aby omylem nestřílela na stahující se Američany.

Záměr zahájit vojenskou operaci proti kurdským milicím Turecko nepřehodnotilo, zdůraznil ministr. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že se Trump rozhodl stáhnout americké vojáky ze Sýrie poté, co ho Ankara ujistila, že je schopna zničit pozůstatky IS v Sýrii jen s logistickou podporou Spojených států.

Delegace SDF v pátek v Paříži požádala Francii, aby v Sýrii po americkém odchodu hrála větší roli, což podle AP zdůvodnila tím, že pro Francii, jako člena NATO je "morální povinností" zabránit útoku Turecka na Kurdy. Paříž už ve čtvrtek oznámila, že její armáda v Sýrii bude dál působit. Francie je členem mezinárodní koalice, která proti IS v Sýrii dosud bojovala pod velením USA. V koalici je také Německo, které v pátek oznámilo, že bude nadále proti IS bojovat.

Slyšení v Senátu

V pátek večer večer pak republikánský senátor Lindsey Graham oznámil, že vyzve k okamžitému zahájení slyšení v Senátu o rozhodnutí Trumpa stáhnout americké vojáky ze Sýrie a chce, aby v Senátu vypovídal i Mattis. Graham, který byl v uplynulém roce často hlasitým podporovatelem Trumpa, se s ním v otázce stažení amerických vojsk ze Sýrie neshodl.

Mluvčí Kremlu v pátek oznámil, že Moskva potřebuje více informací k plánovanému americkému stažení ze Sýrie. Ministr zahraničí Sergej Lavrov nicméně podle agentury Interfax prohlásil, že jde o krok správným směrem.

Mattisova náhlá rezignace vzbudila obavy mezi spojenci v Asii a Tichomoří. Region, který zahrnuje pevné spojence USA - Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii - je místem významných ohnisek nestability. Obavy tam vyvolává především napjatá situace na Korejském poloostrově a militarizace Jihočínského moře.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy