Spisovateli ani novinářce mafiáni nevyhrožovali, řekl soud

ČTK ČTK
10. 11. 2014 22:56
Podle soudu chybí důkazy, že by předáci mafie vyhrožovali smrtí spisovateli Robertu Savianovi a novinářce Rosarii Capacchioneové. Oba ale dál nepřetržitě hlídá policie.
Z českých kin italského filmaře Mattea Garrone známe díky snímku Gomora
Z českých kin italského filmaře Mattea Garrone známe díky snímku Gomora | Foto: Reuters

Řím - Italský soud v pondělí zprostil obvinění dva předáky mafie, kteří podle obžaloby vyhrožovali smrtí spisovateli Robertu Savianovi a novinářce Rosarii Capacchioneové. Podle italské tiskové agentury ANSA neshledali soudci pro odsouzení dostatek důkazů.

Pro Saviana i Capacchioneovou, které nepřetržitě hlídá policie, může být zadostiučiněním, že jde o pouhou formalitu, protože oba mafiáni jsou i tak za nejrůznější zločiny dávno ve vězení. Antonio Iovine se dokonce rozhodl s úřady spolupracovat a proti svým bývalým kolegům svědčit.

Saviano se proslavil tím, že brutální metody italských zločinců popsal ve své proslulé knize Gomora (česky ji vydalo před čtyřmi lety nakladatelství Paseka). Podle této předlohy byl natočen i stejnojmenný úspěšný film.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy