Spisovatel Saviano bude souzen za urážku ministra Salviniho. Nazval ho kašparem

ČTK ČTK
23. 3. 2019 7:23
Italský spisovatel Roberto Saviano, autor knihy Gomora o neapolské mafii,  stane před soudem pro urážku. Italského ministra vnitra Mattea Salviniho nazval "ministrem podsvětí" a "šaškem". Za Savianiho se postavil Antoine Gallimard, dědic stejnojmenného francouzského nakladatelského domu. Nesouhlas s procesem vyjádřili dále britsko-indický spisovatel Salman Rushdie či autor pákistánsko-britského původu Hanif Kureishi, napsal deník La Repubblica.
Italský spisovatel Roberto Saviano. Ilustrační snímek.
Italský spisovatel Roberto Saviano. Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Saviano bude souzen v Římě. Označení "ministr podsvětí" není nové, v roce 1910 se jej dočkal Giovanni Giolitti, který byl v letech 1892 až 1921 pětkrát premiérem Itálie. Ve spojení se Salvinim jej použil Saviano kvůli napojení šéfa protiimigrační Ligy na některé politiky na jihu Itálie a okolnosti jeho zvolení.

"Salvini byl zvolen v Kalábrii na politickém shromáždění ve městě Rosarno. V prvních řadách tehdy stáli lidé z rodiny Pesce, která tradičně patří k 'Ndranghetě a je navázaná na rodinu Belloco, mocnou organizaci obchodující s drogami. (Salvini) přitom neřekl ani slovo. Ten zbabělec neřekl ani slovo o tom, že je proti 'Ndranghetě. Řekl, že Rosarno zná celý svět kvůli slumům a ty prý jsou hlavním problémem města. A přitom je to už celá desetiletí bašta 'Ndranghety. Tak to je Matteo Salvini," připomněl Saviano politické začátky nynějšího ministra vnitra.

"My, spisovatelé, se vždy postavíme za Saviana," konstatoval Rushdie, který podobně jako italský autor žije pod policejní ochranou. "Odsuzujeme tento poslední ostudný útok na jeho právo (vyjádřit svůj názor)," dodal.

"Nemůžeme mluvit o svobodě projevu, pokud je někdo souzen za svůj názor," argumentuje podobně Kureishi. "Takové věci by se měly dít jen v antiutopickém románu 1984 George Orwella, a nikoli v současné demokratické zemi," dodává. Trestní oznámení, které ministr vnitra na spisovatele podal, podle Kureishiho "hluboce sráží pověst Itálie v Evropě jako národa umělců, spisovatelů a filozofů".

Z dalších spisovatelů se za Saviana postavili například Španělé Javier Cercas a Manuel Vilas či Američan Nathan Englander.

Cercas doufá, že "italský soud uzná, že nazvat ministra vnitra ministrem podsvětí je tím, čím se to jeví: legitimním způsobem kritiky moci". Salviniho považuje tento španělský spisovatel za "nejznepokojivějšího politika současné Evropy, za lídra nacionalistického populismu".

"Politická perzekuce, jíž je (Saviano) vystaven, představuje útok na svobodu projevu, demokracii a kulturu," soudí Vilas.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy