Obama je nervózní. Tajné služby o plánu anexe Krymu nevěděly

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 3. 2014 16:10
Náznaky možné invaze na strategický poloostrov zpravodajské služby zaznamenaly, v odposlechnuté komunikaci o ní ale nebyla ani zmínka. A tak hrozbu podcenily.
Americký prezident Barack Obama má o čem přemýšlet.
Americký prezident Barack Obama má o čem přemýšlet. | Foto: Reuters

Washington – Ruská invaze na Krym Američany překvapila.

Družice sice zaznamenaly šikování ruských vojsk u západní hranice, analytici ale útok nepředpokládali, protože v odposleších satelitní komunikace ruských politiků, vojenských velitelů ani vojáků v poli o plánované operaci nezachytili ani zmínku.

Uvěřili proto, že jde jen o cvičení, jak tvrdila Moskva.

Na v poslední době tolik diskutované globální špionáži je přitom založena americká, potažmo severoatlantická bezpečnostní strategie.

Především pak systém včasného varování, který v případě Krymu totálně selhal, upozorňuje deník The Wall Street Journal.

"Přestože jsme byli varováni, neměli jsme dostatek informací, abychom mohli říci, co bude následovat," cituje americký deník nejmenovaného představitele Obamovy administrativy.

Americké tajné služby teď proto ve spolupráci s Pentagonem horečně pracují na plánu lepšího satelitního a telekomunikačního pokrytí Ruska, Ukrajiny a pobaltských zemí tak, aby se v budoucnu o podobných krocích Moskvy dozvěděly dřív, než je realizuje.

"Pracujeme v režimu krizového řízení. Obamova administrativa je velmi nervózní. Všichni si klademe otázku, zda Rusové nebudou schopni krytím své komunikace ututlat další kroky," cituje WSJ nejmenovaného vysoce postaveného činitele Bílého domu.

Úplně vedle

Ukázalo se, že v době, kdy už ruské síly obsazovaly strategická místa na Krymu, americké tajné služby stále soustředily svou pozornost na sledování pohybu armádních jednotek na ruské půdě.

Mylně se totiž domnívaly, že ruské jednotky, dislokované na Krymu, nejsou schopny invazi zahájit samy, a předpokládaly, že by se do operace musely zapojit jednotky, které se účastnily manévrů v Rusku. To byla chyba.

V době, kdy se začaly objevovat první snímky s ruskými vlajkami na obsazovaných objektech, ani Washington ještě vůbec netušil, zda jde o domobranu, jak tvrdil Putin, nebo jestli Ruská federace zahájila ofenzivu.

Washington zaspal

28. února, kdy Obama Putina naposledy varoval před narušením ukrajinské suverenity, už mělo Rusko strategický poloostrov fakticky pod kontrolou.

Jak je možné, že ruská komunikace odolala americké špionáži, Washington neví. Je ale pravděpodobné, že Moskva americký systém sledování zná a před útokem na Krym záměrně změnila způsob, jakým rozkazy a informace armádě předává.

Někteří američtí a britští odborníci zase zastávají názor, že byl plán invaze připraven dopředu, a proto nebylo nutné vydávat rozkazy, které by tajné služby zaznamenaly.

Bezcenné ruské záruky

Ruská diplomacie sice ujišťuje, že další invazi neplánuje, podobné záruky ale dávala i v případě Krymu.

Další koncentrace ruských sil u hranic zvyšuje pravděpodobnost války.

Neschopnost Američanů zaručit, že se Rusové skutečně nechystají dál na Ukrajinu, tak znervózňuje i Evropu, a především novou vládu v Kyjevě. Ukrajinský ministr zahraničí se v neděli nechal slyšet, že další koncentrace ruských sil u východních hranic zvyšuje pravděpodobnost ozbrojeného konfliktu.

Od konce studené války se americké špionážní aktivity soustředí spíše na boj s terorismem, a špehování Rusů se tak ocitlo až na druhé koleji. Události posledních týdnů a dní ale podle WSJ ukazují, že si Rusko větší pozornost tajných služeb zaslouží.

 

Právě se děje

Další zprávy