Kancléř Adenauer nechával špiclovat politické odpůrce, ale i koaliční partnery, vyplývá z dokumentů

ČTK ČTK
8. 4. 2017 12:25
První demokratický kancléř Spolkové republiky Německa Konrad Adenauer, který vládl v letech 1949 až 1963, nepoužíval příliš demokratické metody. Týdeník Spiegel totiž z archivů zpravodajské služby zjistil, že nechal sledovat nejen své konkurenty, ale také si prostřednictvím zpravodajských služeb opatřoval informace o svém koaličním partnerovi FDP. Za získávání informací platil i bývalému nacistovi Lotharu Weirauchovi, který byl člen FDP a paradoxně i agentem východoněmecké Stasi.
Německý kancléř Konrad Adenauer se nechává portrétovat malířem Oskarem Kokoschkou.
Německý kancléř Konrad Adenauer se nechává portrétovat malířem Oskarem Kokoschkou. | Foto: ČTK

Berlín- První kancléř spolkové republiky Konrad Adenauer nechával špiclovat své politické odpůrce z řad sociální demokracie, ale dokonce i členy své vlastní koalice. Napsal to německý magazín Spiegel, který analyzoval mimo jiné dosud nezveřejněné dokumenty Spolkové zpravodajské služby (BND).

Nové informace by podle týdeníku mohly korigovat pohled na muže, který je považován za jednoho z největších politiků novodobých německých dějin.

Křesťanský demokrat Adenauer stál v čele německé vlády v letech 1949 až 1963 a je spojován především s demokratizací Německa po druhé světové válce a jeho pevným zakotvením mezi západními státy. Jak ale ukazují rešerše Spiegelu, metody, které Adenauer používal, vždy demokratické nebyly.

Stranická tajná služba

Při dvojici konzultací s blízkými představiteli Křesťanskodemokratické unie (CDU) v červenci 1960 Adenauer otevřeně připouští, že existuje "stranická tajná služba", která ho informuje o tom, co se děje uvnitř opoziční sociální demokracie (SPD). "Máme někoho, kdo nám dává zprávy z jejich předsednictva, to je jasné," poznamenal tehdy šéf německé vlády.

Při získávání informací navíc Adenauerovi pomáhala i Spolková zpravodajská služba a její předchůdkyně, takzvaná Organizace Gehlen. Šéf BND a bývalý generálmajor nacistického wehrmachtu Reinhard Gehlen tak například 5. září 1960 odcházel z kancléřství s úkolem zjistit, kdo byl první manželkou tehdejšího starosty západního Berlína a budoucího kancléře Willyho Brandta (SPD).

O toho se Adenauer a lidé z jeho okolí zajímali opakovaně. Spolková zpravodajská služba tak měla zjistit třeba informace z období Brandtova exilu v Norsku nebo jeho působení jako novináře během španělské občanské války ze 30. let, které by mu mohly přitížit.

Platil si bývalého nacistu

Adenauer, který občasně o občanech mluvil jako o blbcích, jak dokládají dokumenty, si ale nezjišťoval jen detaily o opoziční SPD, ale dokonce platil i za informace z nitra Svobodné demokratické strany (FDP), s níž opakovaně vládnul v koalici.

Dva tisíce německých marek měsíčně za ně tehdy od kancléřství dostával bývalý nacista a tehdejší člen FDP Lothar Weirauch, který, jak se později ukázalo, byl zároveň agentem východoněmecké tajné policie Stasi.

"Špiclováním právník Adenauer porušil elementární základy parlamentní demokracie. Šlo o porušení práva, které by ho pravděpodobně připravilo o úřad, kdyby vyšlo na veřejnost," konstatuje Spiegel, podle něhož se vládní praxe prvního kancléře spolkové republiky podobala postupu autokraticky smýšlejících politiků jako je maďarský premiér Viktor Orbán nebo šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy