Špičky unijních institucí se sejdou jediný den po Brexitu. Budou jednat o budoucnosti EU

ČTK ČTK
17. 6. 2016 20:00
Den po oznámení výsledku referenda o setrvání Británie v Evropské unii příští čtvrtek se v Bruselu sejdou předsedové tří hlavních unijních institucí, aby se poradili o dalším postupu. Uvedl to mluvčí Evropské komise. Nizozemský premiér Mark Rutte, jehož země předsedá Evropské radě, v pátek Brity znovu vyzval, aby v evropském bloku zůstali.
Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise.
Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise. | Foto: Reuters

Brusel - Šéfové tří hlavních unijních institucí se za týden v pátek sejdou v Bruselu, oznámil mluvčí Evropské komise. Trojice bude jednat den po konání referenda o setrvání Británie v Evropské unii.

Schůzky se zúčastní předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Schůzky by se měl zúčastnit i nizozemský premiér Mark Rutte.

Právě předseda nizozemské vlády dnes Brity znovu vyzval, aby řekli v referendu jasné ne brexitu, tedy odchodu z unie. "Chceme, abyste zůstali. Zůstaňte!" řekl premiér jménem obyvatel své země. "Myslím, že my Nizozemci Brity upřímně milujeme, a to nejen kvůli televizním seriálům," dodal. V případě, že by se britští voliči v referendu rozhodli pro odchod z unie, nebyl by už podle Rutteho "žádný další prostor pro jednání". "Potom je podle mě po všem," řekl.

V rozhovoru poskytnutém německému listu Passauer Neue Presse v pátek Brity k setrvání v unii vyzval také předseda europarlamentu Schulz. Evropa je podle něj s Británií silnější. Zároveň vyzval, aby se debata o brexitu v Británii vedla věcně. Vzájemné napadání podle něj vede k atmosféře, v níž může docházet k tragédiím, jakou byla čtvrteční vražda labouristické poslankyně Jo Coxové.

K referendu o brexitu se v pátek krátce vyjádřil také ruský prezident Vladimir Putin. Rusko chce podle něj jednat se "silnou Evropou", bude ale plně respektovat vůli britského lidu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy