Špičky Rudých Khmerů se po 30 letech omluvily

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
31. 5. 2013 12:03
Za jejich vlády zemřelo v 70. letech na 1,7 milionu Kambodžanů
Druhý muž režimu Khieu Samphan.
Druhý muž režimu Khieu Samphan. | Foto: Reuters

Phnompenh - Představitelé maoistického hnutí Rudých Khmerů vůbec poprvé projevili před mezinárodním tribunálem lítost nad smrtí 1,7 milionu lidí, kteří za jejich vlády v Kambodži byli zabiti, případně zemřeli v důsledku hladomoru.

Hlavní ideolog Nuon Chea přiznal jistou odpovědnost za zločiny, jichž se dopustili v 70. letech minulého století. Druhý muž režimu Khieu Samphan se před soudem omluvil rodinám obětí.

Oba jsou v Phnompenhu souzeni za genocidu, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, vraždy, mučení a náboženské perzekuce.

Donedávna přitom před soudem svorně prohlašovali, že jednali v zájmu Kambodže a její ochrany před útočníky a že o masovém zabíjení lidí nevěděli.

O ohavnostech jsem nevěděl

Ke změně postoje došlo ve chvíli, kdy před soudem promluvili zástupci řadových občanů, jejichž rodiny byly vyvražděny - prohlásil, že se nechce zříkat viny.

"Jako jeden z tehdejších vůdců musím přijmout odpovědnost za újmu, kterou utrpěl můj národ," řekl Nuon Chea a vyjádřil "nejhlubší soustrast" příbuzným obětí. "Cítím lítost za zločiny, které byly spáchány neúmyslně či záměrně, ať už jsem o nich věděl, nebo nevěděl."

Khieu Samphan před soudem přednesl "upřímnou omluvu", stejně jako Nuon Chea ale prohlásil, že "nevěděl o ohavných činech spáchaných jinými vůdci, které způsobily národu tragédii".

Čekali 30 let

Mluvčí soudu Lars Olsen slova obou obviněných uvítal. "Mnohé oběti čekaly více než 30 let na to, až uslyší od vůdců Rudých Khmerů nějakou omluvu či projev lítosti," podotkl.

Jediným představitelem odsouzeným mezinárodním tribunálem za zvěrstva Rudých Khmerů je zatím někdejší velitel nechvalně proslulé věznice S-21 tohoto ultralevicového režimu Kang Kek Ieu, který dostal doživotí. Vůdce Rudých Khmerů Pol Pot zemřel v roce 1998.

Obvinění čelili také bývalý ministr zahraničí Ieng Sary a jeho manželka, někdejší ministryně sociálních věcí Ieng Thirith. Ieng Sary ale v březnu zemřel a Ieng Thirith byla loni v září propuštěna na svobodu, protože trpí Alzheimerovou chorobou a není naděje, že by v dohledné době byla schopna stanout před soudem.

Organizace pro lidská práva a další aktivisté kritizují pomalé tempo soudního procesu a opakovaně vyjadřují obavy, že vzhledem k pokročilému věku Nuon Chey (87 let) a Khieu Samphana (82 let) nebude spravedlnost naplněna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy