Co se stalo s Kim Čong-unem? Oslavy proběhly v KLDR bez něj

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2014 18:55
KLDR si připomíná 69. výročí od založení vládnoucí Korejské strany práce. Vůdce země se již pět týdnů neobjevil.
Kim Čong-un se na veřejnosti neobjevil už přes měsíc.
Kim Čong-un se na veřejnosti neobjevil už přes měsíc. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Komunistická KLDR v pátek slavila 69. výročí od založení vládnoucí Korejské strany práce. Pozornost světa na nich upoutala nepřítomnost severokorejského vůdce Kim Čong-una, který se už více než měsíc neobjevil na veřejnosti. To jen posílilo šířící se spekulace o jeho osudu.

Jak napsala agentura AP, severokorejské státní sdělovací prostředky opět  v obvyklém pompézním stylu pěly chválu na vůdce země. Zprávy se ale vyhnuly přímé zmínce o tom, že by se Kim zúčastnil některé z akcí, které výročí založení strany obvykle provázejí.

"Strana sílí pod vedením maršála Kim Čong-una"

Objevil se seznam jmen vysoce postavených činitelů režimu, kteří se oslav zúčastnili, ale Kimo jméno v něm nebylo. Nakonec se objevilo v televizních záběrech košíku s květinami umístěného před sochami jeho otce a děda, kteří KLDR vládli před ním. Nechybělo ani hlášení, že "strana neustále sílí pod zkušeným vedením maršála Kim Čong-una".

Kim, kterému je podle předpokladů asi 31 let, se na veřejnosti neobjevil od 3. září, kdy se s manželkou zúčastnil koncertu. Na posledních záběrech znatelně kulhal a vypadal ještě otylejší než jindy. Koncem minulého měsíce oficiální média poprvé připustila, že má vůdce zdravotní potíže; nijak to ale nerozvedla, ani neupřesnila.

Podle oficiálního dokumentu z konce minulého měsíce čelil jistému "nepohodlí", což vedlo k mezinárodním spekulacím, že by mohl být nemocný.

To zavdalo popud k řadě více i méně divokých spekulací o tom, co se vlastně v Severní Koreji děje. Možnosti sahají od různých zdravotních potíží Kim Čong-una včetně poraněného kotníku, dny či cukrovky, až po možné sesazení; tomu ale nic nenasvědčuje.

Podle poslední informace agentury Reuters si Kim poranil kotník a koleno při vojenském cvičení, kde se prý pustil do pro něho nezvyklé pohybové aktivity spolu s ostatními generály, a jeho rekonvalescence má trvat zhruba tři měsíce.

Některá média spekulují, že Severní Koreu nyní dočasně vede Kimova sestra Kim Jo-čong, která s bratrem vyrůstala ve Švýcarsku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy