Ukrajinec "Šroub" deptá Rusy se zabijáckými drony. Reportér ho natočil přímo v akci

lis Rádio Svobodná Evropa lis, Rádio Svobodná Evropa
4. 8. 2022 10:00
Ukrajinská armáda pomalu zatlačuje ruské jednotky. A to na některých frontách na východě Donbasu. Vojáci tu vyrábějí speciální zařízení – drony s výbušninou. I díky nim se mohla ukrajinská armáda zmocnit několika ruských zákopů.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinský voják přezdívaný Šroub přeměňuje granáty na munici pro letecké nálety. "Používají se pro odpalovací zařízení na bázi pušky, ale v tom případě nevidíte, zda jste zasáhli cíl. Když je však zavěsíte na dron a pak je upustíte, cíl vidíte. Existuje o tom spousta videí. Polovinu z nich jsme natočili my," chlubí se Šroub, který se tuto techniku začal učit už před ruskou invazí.

Technické detaily výroby takové munice mohou být pro lidi obtížné na pochopení. "Vidíte tento ovladač? Když vybuchne, tahle věc tady začne hořet. Dobrovolníci ji vyrábějí na 3D tiskárnách," vysvětluje ukrajinský voják. Dobrovolníci také tvoří odpalovací mechanismy. Od té doby, co je Šroub na této vojenské pozici, vyrobil více než 200 takovýchto municí.

Ukrajinské síly tak díky vyspělé technologii zatlačují nepřítele zpět. Šroub a další vojáci pomáhají ukrajinským silám pomalu postupovat. "Bývali tu a chovali se arogantně. Přijeli na tanku bez jakéhokoli maskování. Teď se přesunuli zpátky. Letíme k jejich pozicím," popisuje voják, zatímco dron dálkově přibližuje k zákopům.

Ukrajinská armáda z dronu na zákop svrhává granát a láhev s výbušninou. "Podívejte, to je jejich maskovaný zákop. Zasáhli jste munici. Když zničíte náklaďák plný munice, z čeho budou střílet? Nebudou moci. Pokud zničíte tank, také nebude moci střílet. Pokud zničíte zákop s jejich veliteli, zdrží to jejich útok," říká Šroub.

Pomalý postup vojsk vpřed je ale stále obtížný. Jakmile dron přistál, musela ukrajinská armáda opustit pozice, protože na ni mířilo ruské dělostřelectvo. Frontovou linii opustili Šroub a ostatní vojáci až poté, co ukrajinské vrtulníky umlčely ruské dělostřelectvo.

Cílem je i voják vykonávající potřebu. Ukrajinci deptají Rusy primitivní zbraní. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Russia Ukraine Conflict
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, v druhém by ho ale porazil Pavel, ukázal průzkum

V prvním kole prezidentské volby podle modelu aktuálního volebního modelu agentury Median dál vede Andrej Babiš, druhé kolo by ale vyhrál Petr Pavel. Na třetí místo se posunuli Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy