Ukrajinec "Šroub" deptá Rusy se zabijáckými drony. Reportér ho natočil přímo v akci

lis Rádio Svobodná Evropa lis, Rádio Svobodná Evropa
4. 8. 2022 10:00
Ukrajinská armáda pomalu zatlačuje ruské jednotky. A to na některých frontách na východě Donbasu. Vojáci tu vyrábějí speciální zařízení – drony s výbušninou. I díky nim se mohla ukrajinská armáda zmocnit několika ruských zákopů.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinský voják přezdívaný Šroub přeměňuje granáty na munici pro letecké nálety. "Používají se pro odpalovací zařízení na bázi pušky, ale v tom případě nevidíte, zda jste zasáhli cíl. Když je však zavěsíte na dron a pak je upustíte, cíl vidíte. Existuje o tom spousta videí. Polovinu z nich jsme natočili my," chlubí se Šroub, který se tuto techniku začal učit už před ruskou invazí.

Technické detaily výroby takové munice mohou být pro lidi obtížné na pochopení. "Vidíte tento ovladač? Když vybuchne, tahle věc tady začne hořet. Dobrovolníci ji vyrábějí na 3D tiskárnách," vysvětluje ukrajinský voják. Dobrovolníci také tvoří odpalovací mechanismy. Od té doby, co je Šroub na této vojenské pozici, vyrobil více než 200 takovýchto municí.

Ukrajinské síly tak díky vyspělé technologii zatlačují nepřítele zpět. Šroub a další vojáci pomáhají ukrajinským silám pomalu postupovat. "Bývali tu a chovali se arogantně. Přijeli na tanku bez jakéhokoli maskování. Teď se přesunuli zpátky. Letíme k jejich pozicím," popisuje voják, zatímco dron dálkově přibližuje k zákopům.

Ukrajinská armáda z dronu na zákop svrhává granát a láhev s výbušninou. "Podívejte, to je jejich maskovaný zákop. Zasáhli jste munici. Když zničíte náklaďák plný munice, z čeho budou střílet? Nebudou moci. Pokud zničíte tank, také nebude moci střílet. Pokud zničíte zákop s jejich veliteli, zdrží to jejich útok," říká Šroub.

Pomalý postup vojsk vpřed je ale stále obtížný. Jakmile dron přistál, musela ukrajinská armáda opustit pozice, protože na ni mířilo ruské dělostřelectvo. Frontovou linii opustili Šroub a ostatní vojáci až poté, co ukrajinské vrtulníky umlčely ruské dělostřelectvo.

Cílem je i voják vykonávající potřebu. Ukrajinci deptají Rusy primitivní zbraní. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Russia Ukraine Conflict
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy