Ukrajinec "Šroub" deptá Rusy se zabijáckými drony. Reportér ho natočil přímo v akci

lis Rádio Svobodná Evropa lis, Rádio Svobodná Evropa
4. 8. 2022 10:00
Ukrajinská armáda pomalu zatlačuje ruské jednotky. A to na některých frontách na východě Donbasu. Vojáci tu vyrábějí speciální zařízení – drony s výbušninou. I díky nim se mohla ukrajinská armáda zmocnit několika ruských zákopů.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinský voják přezdívaný Šroub přeměňuje granáty na munici pro letecké nálety. "Používají se pro odpalovací zařízení na bázi pušky, ale v tom případě nevidíte, zda jste zasáhli cíl. Když je však zavěsíte na dron a pak je upustíte, cíl vidíte. Existuje o tom spousta videí. Polovinu z nich jsme natočili my," chlubí se Šroub, který se tuto techniku začal učit už před ruskou invazí.

Technické detaily výroby takové munice mohou být pro lidi obtížné na pochopení. "Vidíte tento ovladač? Když vybuchne, tahle věc tady začne hořet. Dobrovolníci ji vyrábějí na 3D tiskárnách," vysvětluje ukrajinský voják. Dobrovolníci také tvoří odpalovací mechanismy. Od té doby, co je Šroub na této vojenské pozici, vyrobil více než 200 takovýchto municí.

Ukrajinské síly tak díky vyspělé technologii zatlačují nepřítele zpět. Šroub a další vojáci pomáhají ukrajinským silám pomalu postupovat. "Bývali tu a chovali se arogantně. Přijeli na tanku bez jakéhokoli maskování. Teď se přesunuli zpátky. Letíme k jejich pozicím," popisuje voják, zatímco dron dálkově přibližuje k zákopům.

Ukrajinská armáda z dronu na zákop svrhává granát a láhev s výbušninou. "Podívejte, to je jejich maskovaný zákop. Zasáhli jste munici. Když zničíte náklaďák plný munice, z čeho budou střílet? Nebudou moci. Pokud zničíte tank, také nebude moci střílet. Pokud zničíte zákop s jejich veliteli, zdrží to jejich útok," říká Šroub.

Pomalý postup vojsk vpřed je ale stále obtížný. Jakmile dron přistál, musela ukrajinská armáda opustit pozice, protože na ni mířilo ruské dělostřelectvo. Frontovou linii opustili Šroub a ostatní vojáci až poté, co ukrajinské vrtulníky umlčely ruské dělostřelectvo.

Cílem je i voják vykonávající potřebu. Ukrajinci deptají Rusy primitivní zbraní. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Russia Ukraine Conflict
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

NATO posílí svou misi KFOR, pokud se zvýší napětí mezi Srbskem a Kosovem

Pokud se zvýší napětí mezi Kosovem a sousedním Srbskem, ke Severoatlantická aliance připravena posílit svou mírovou misi KFOR. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg to uvedl po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, se kterým jednal kvůli nedávnému napětí na kosovsko-srbské hranici. Informovala o tom agentura Reuters.

"Nyní máme v Kosovu významnou misi, vojenskou přítomnost blížící se 4000 vojáků," řekl Stoltenberg. "V případě potřeby přesuneme síly, rozmístíme je tam, kde to bude potřeba, a zvýšíme naši přítomnost. Již jsme zvýšili přítomnost na severu. Jsme připraveni udělat více," dodal.

"Přestože se situace na místě uklidnila, je odpovědností všech stran - zejména představitelů Bělehradu a Prištiny - zabránit opětovné eskalaci," řekl Stoltenberg na společné tiskové konferenci s Vučičem v Bruselu. "Vyzývám všechny strany, aby projevily zdrženlivost a zdržely se násilí. NATO nadále pozorně sleduje situaci na místě," uvedl generální tajemník. "V případě ohrožení stability je KFOR připravena zasáhnout," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy