SPD začne vyjednávat s Merkelovou o velké koalici

ČTK ČTK
20. 10. 2013 17:32
Pro zahájení koaličních jednání se vyslovila naprostá většina delegátů SPD.
Angela Merkelová a Sigmar Gabriel.
Angela Merkelová a Sigmar Gabriel. | Foto: Reuters

Berlín - Německá sociální demokracie (SPD) dala v neděli na stranické konferenci zelenou jednáním o vytvoření velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Pro zahájení koaličních jednání se vyslovila naprostá většina z více než dvou stovek delegátů, informovala agentura DPA. Zasedání stranické konference bylo neveřejné.

Vytvoření koalice CDU/CSU a SPD je považováno za jediné možné východisko z povolební situace poté, co padla možnost vzniku vlády konzervativců se Zelenými.

Na začátku byly pochyby

Ačkoli socialisté předem vyjadřovali ohledně velké koalice řadu pochyb, nakonec se čtyři týdny po volbách rozhodli do vyjednávání s jejich vítězem vstoupit. Vedení SPD si ale stanovilo deset klíčových témat, v nichž jim musí konzervativci vyjít vstříc, pokud budou o společnou vládu stát.

Mezi deseti požadavky socialistů je například minimální mzda 8,50 eur (219 korun) za hodinu, rovné platy pro muže a ženy, větší investice do infrastruktury a vzdělání, vytvoření společné strategie pro podporu růstu a zaměstnanosti v eurozóně, daň z finančních transakcí, stejné penze pro důchodce v západní i východní části Německa a možnost dvojího občanství.

Foto: Reuters

Jednání o velké koalici mají začít ve středu a potrvají nejméně měsíc. Šéf SPD Sigmar Gabriel na ně ale hledí s optimismem a doufá, že dohoda by mohla vzniknout do Vánoc. "Samozřejmě se může stát, že nastanou tak nepřeklenutelné neshody, že koalice nebude možná," řekl Gabriel. Podle něj ale strana do jednání vstupuje s cílem se nějak domluvit.

Případnou dohodu musí ještě v hlasování schválit členové SPD, kterých je celkem 470 000.

Ve stínu kancléřky

Podle DPA si ze 229 hlasujících představitelů SPD jednání o velké koalici nepřálo jen 31 lidí. Pro se tedy vyslovilo 86 procent zástupců strany. Nepotvrdily se tedy předpovědi, že v levicovém táboře existuje značné množství odpůrců spojenectví s Merkelovou.

Z SPD v poslední době zaznívaly ohledně vytvoření vlády s konzervativci kritické hlasy. Někteří členové se totiž obávají, že stranu stejně jako za minulé velké koalice v letech 2005 až 2009 zastíní kancléřka Merkelová a že socialisté přijdou o podporu voličů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 14 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy