Špatný mír je lepší než válka, říká ukrajinský diplomat

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 25. 5. 2014 12:08
Ukrajina volí prezidenta, na východě jsou ale volební místnosti nepřístupné. Velvyslanec Borys Zajčuk je v rozhovoru pro Aktuálně.cz přesto optimistou.
Na východě země vznikl Donbas Batalion, dobrovolnická organizace, která chce jednotnou Ukrajinu.
Na východě země vznikl Donbas Batalion, dobrovolnická organizace, která chce jednotnou Ukrajinu. | Foto: Reuters

Praha - Ukrajina v neděli volí prezidenta.

Za dramatické situace, kdy východ ovládají proruští ozbrojenci a s každým dnem přibývá mrtvých.

Rusko hrozí, že výsledky voleb neuzná, nebo minimálně zpochybní.

Petro Porošenko.
Petro Porošenko. | Foto: Reuters

Největším favoritem je "čokoládový král" Petro Porošenko. Majitel továren na sladkosti a miliardář, který už byl ministrem v několika předchozích vládách a v zimě podporoval a financoval revolucionáře na kyjevském Majdanu.

Online deník Aktuálně.cz hovořil o situaci před volbami s ukrajinským velvyslancem v České republice Borysem Zajčukem.

Aktuálně.cz: Bude vůbec možné uznat volby za legitimní, pokud dojde k jejich vážnému narušení v Doněcké a Luhanské oblasti, případně v dalších regionech jihovýchodní Ukrajiny?

Samozřejmě, v oblastech, o kterých hovoříte, může dojít k narušením a na některých místech může dojít k problémům ve volebních místnostech nebo při práci volebních komisí. To ale nemůže zpochybnit celkovou legitimitu prezidentských voleb. Z ukrajinských zákonů nevyplývá, že se volby musejí opakovat nebo jsou neplatné, když se v některých obvodech neuskuteční.

Vláda a centrální volební komise dělají vše pro to, aby i v regionech, kde jsou nyní problémy, mohli hlasovat lidé, kteří chtějí. Například aby mohli hlasovat jinde, pokud to u nich doma nebude možné.

A.cz: Nebude ale nakonec stejně nutné zahájit nějaký dialog mezi vládou v Kyjevě a separatisty?

Řeknu vám to takto. Špatný mír je lepší než válka, takže takový dialog bude nutný a potřebný. Hlavně je potřebný pro lidi, kteří trpí ve svých domovech v postižených oblastech. Mnozí začínají chápat, že byli oklamáni těmi, kteří vyhlásili různé národní republiky.

Naše vláda je k rozhovorům připravena, ale jen s těmi, kdo představují zájmy ukrajinských občanů. S těmi, kteří jsou ochotni si sednout za stůl a nepotřebují v rukou držet zbraně. Ostatně jako prostředníci se snaží o rozhovory některé vážené osobnosti Ukrajiny. Například bývalí prezidenti Leonid Kravčuk a Leonid Kučma.

A.cz: Určitou podporu mezi obyvatelstvem na jihovýchodě republiky separatisté mají. Nebo ne?

Foto: Aktuálně.cz

Podívejte se, když vláda prezidenta Viktora Janukovyče na konci loňského roku nepodepsala dohodu s Evropskou unií, lidé na východě Ukrajiny to do značné míry vítali. Separatisté toho využili k vyhrocení situace, což nás zavedlo až do nynější krize.

Ale ujišťuji vás, že situace se dynamicky mění. V Doněcké a Luhanské oblasti došlo k velkému propadu životní úrovně. Nálada obyvatel se mění a já jsem přesvědčen, že podpora separatismu klesá a ještě více poklesne.

A.cz: Jenže když jsem byl v Doněcku a Luhansku v dubnu, mnoho lidí mi říkalo "v Kyjevě vládnou banderovci a neonacisté, s těmi nechceme mít nic společného". Jak z toho ven?

To jde tak trochu i za médii a sdělovacími prostředky. Za vašimi kolegy. Šíření takových zpráv. Někdo mluví o Banderovi nebo banderovcích, ale proč se v Rusku nehovoří třeba o Vlasovovi?

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zdroj: Aktuálně.cz

Jinak se domnívám, že jediným řešením je mnou už zmiňovaný dialog. Vláda dělá vstřícné kroky. Diskutuje se o decentralizaci. O tom, že jednotlivé regiony budou mít více možností rozhodovat samy o sobě, včetně rozpočtu. Samozřejmě se hovoří i o tom, jak vykořenit mýty o banderovcích a nacionalistech.

A.cz: Hovoříte o decentralizaci, někdo dokonce o federalizaci...

Otázkou je, co si představit pod slovem federalizace. Jestli svobodu rozhodování pro jednotlivé regiony, možnost nakládat s vlastními zdroji a řešit místní problémy, tak to samozřejmě je vhodné řešení.

Pokud by ale federalizace měla spočívat v tom, že se země rozpadne do jakýchsi údělných knížectví, kde vládnou nikomu neodpovědná pseudoknížátka a různé zločinecké autority, tak to v žádném případě není možné. Právě o tohle myslím separatistům jde.

A.cz: Ne zcela jasná je role nejbohatšího Ukrajince a podnikatele z Doněcku Rinata Achmetova. Po delším váhání se vyslovil proti separatistům. Ale lze jeho podpoře jednotné Ukrajiny věřit?

Rinat Achmetov.
Rinat Achmetov. | Foto: Komul/Wikimedia Commons

To bych nechtěl komentovat. To se zeptejte přímo jeho. Já k tomu řeknu jen tolik, že byznys nemá rád válku a nestabilitu.

A.cz: Dost se hovoří o tom, že separatisty a jejich výzbroj financuje svržený prezident Janukovyč. Jeho rodina a jemu blízcí lidé. Vy tomu věříte?

Myslím si, že separatisté jsou financováni z různých zdrojů. Zaprvé penězi, které pocházejí ze zahraničí. To je fakt, který nemá smysl zpochybňovat.

Dalším faktem je, že teroristická kampaň, kterou tito ozbrojenci rozpoutali, stojí hodně peněz. Na zbraně, na propagandu, na výplaty žoldnéřů. A třetím faktem je, řekl bych, mnohaletá tradice, kdy sousední země hostí ukrajinské představitele, kteří utíkají před zodpovědností na Ukrajině.

Tito představitelé samozřejmě mají k dispozici i finance. Nemohu vyloučit, že jsou zapleteni do financování teroristických akcí a do událostí, které destabilizují Ukrajinu. I proto, aby se vládě sousední země odvděčili za to, že jim poskytla útočiště.

A.cz: Váš tip na budoucího prezidenta? Bude jím Petro Porošenko?

Nerad bych tipoval, nezlobte se, nejsem sociolog. Ale řekl bych, že prezidentem bude člověk, který povede Ukrajinu proevropským směrem.

 

Právě se děje

Další zprávy