Špatné mistrovství? Nám se povedlo, vzkazují Rusové

Jiří Just Jiří Just
20. 8. 2013 14:01
Rusové kroutí hlavou nad kritikou šampionátu v atletice. Lidí bylo dost, říkají
Ruská radost po zisku medaile.
Ruská radost po zisku medaile. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho spolupracovníka) - V Rusku se před blížící se zimní olympiádou v Soči rozhořel sportovní patriotismus. Po méně prestižních, zato medailově bohatých Světových studentských hrách v Kazani, kde mladí ruští sportovci získali 155 zlatých, tomu pomohlo i právě skončené mistrovství světa v atletice.

Rusové si znovu pochvalují medailovou nadílku. Sedmnáctkrát se ruští atleti objevili na stupních vítězů, z toho sedmkrát jim hrála státní hymna. "Poprvé po dvanácti letech je Rusko znovu nejlepší na planetě," hlásá titulek na webové stránce státního kanálu Vesti.

Že je zbytek světa, včetně sportovců z Česka, za šampionát kritizuje, Rusům vůbec nevadí.

Medaile díky Putinovi

"Nejdůležitější je, že jsme překonali psychologickou překážku - vyhráli jsme nad Američany," pyšnil se ruský ministr sportu Vitalij Mutko. Americká reprezentace sice získala o šest medailí víc než ruská, jedno zlato jí ale na Rusy chybělo.

Zatímco zahraniční média od začátku mistrovství řešila stížnosti sportovců na organizační nedostatky a prázdné tribuny stadionu v Lužnikách, ruští sportovci se v médiích předháněli v tom, kdo se víc zalíbí vládci Kremlu.

Oštěpař Dmitrij Tarabin třeba řekl novinářům, že bronz vyhrál díky telefonátu Vladimira Putina. "Šel jsem na šestý pokus s myšlenkou, že se možná teď dívá na závod v televizi. To mě motivovalo a udělal jsem všechno, co bylo v mých silách, abych vyhrál medaili," prohlásil Tarabin.

Ani Putin však zjevně není všemocný - jeho podpora nepomohla favorizovanému Tarabinovi přehodit našeho zlatého Vítězslava Veselého.

Zklamaní sportovci

Rusko se však nechtělo ukázat jen jako sportovní velmoc, ale také jako výborný organizátor. Obzvlášť před blížící se sočinskou olympiádou. Podle médií, ale i samotných atletů se mu to však podařilo jen částečně.

"Nebudu nic skrývat, bylo to trochu jiné mistrovství, nebyl to ten nejlepší šampionát. Ale den ode dne se to zlepšovalo. Lidé byli uvolněnější, víc se usmívali. Na tribunách se objevilo mnohem víc diváků," prohlásil na závěrečné tiskové konferenci trojnásobný mistr světa Usain Bolt.

Jamajská hvězda dala moskevskému šampionátu sedm bodů z deseti. Boltovi nejvíce vadilo jednotvárné stravování, nezvyklé startovní bloky a pak už zmiňovaný nízký počet fanoušků.

O zvláštní atmosféře na poloprázdném moskevském stadionu Lužniki, kde se mistrovství odehrávalo, hovořili také čeští sportovci.

Lístky se rozdávaly

Ani kritiku zjevně prázdných tribun však Rusko neuznává. Odkazuje na oficiální statistiky Mezinárodní atletické federace IAAF, podle níž se na sportovce přišlo celkově podívat více než 268 tisíc diváků. Tedy o několik tisíc víc než na předchozím šampionátu v jihokorejském Tegu.

Server Sportbox.ru uvedl, že se lístky na jednotlivé závody zadarmo rozdávaly v knihovnách i na ulici. Ani to ale nepomohlo.

Lužniki údajně nedokázala vyprodat ani tyčkařka Jelena Isinbajevová. Podle reportéra ruské redakce kanálu Eurosport organizátoři na závod s účastí carevny ruské atletiky jen s námahou zaplnili sektory, které zabíraly televizní kamery.

"Hvězdy nosíme na rukách"

Že by se moskevské MS v atletice podobalo Potěmkinově vesnici, nicméně odmítá zpravodajka ruského Rádia Sport Valentina Krasnych. "Fanoušků bylo na tribunách plno. Přitom je sezona dovolených," řekla Aktuálně.cz

Krasnych moc nerozumí ani kritice jamajské sprinterské jedničky.

"Bolt žil v jednom z nejluxusnějších hotelů Moskvy. A že nebyl se spokojen s diváky? Je to šoumen, který si zvykl, že ho sledují desetitisíce očí. Ruští diváci byli ale připraveni ho nést na rukách až do hotelu. To patří k ruské mentalitě - nosit hvězdu na rukách a odpovídajícím způsobem se k ní chovat."

Strach ze Soči? Nemáme

Podle ruské novinářky olympijským hrám v Soči, které se uskuteční příští rok v únoru, nezájem diváků v žádném případě nehrozí.

"Lístky na hry v Soči jsou všechny vyprodány. Na příští únor se nedají koupit ani žádné letenky a jízdenky na vlak. Jsou pryč. Pro lidi je sočinská olympiáda možnost dokázat světu, že Rusko je opravdu velmi silná mocnost. Rusové se alespoň na okamžik touží stát součástí této velké události," myslí si Valentina Krasnych.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy