Špatná nálada zlepšuje paměť, tvrdí australská studie

Lucie Kalivodová
4. 11. 2009 15:00
Negativní nálady spouštějí pozornější, pečlivější myšlení
Lidé v negativním rozpoložení jsou kritičtější a věnují větší pozornost svému okolí než šťastnější jedinci.
Lidé v negativním rozpoložení jsou kritičtější a věnují větší pozornost svému okolí než šťastnější jedinci. | Foto: Reuters

Sydney - Špatná nálada a negativní myšlení nemusí být ve výsledku pro člověka tak špatné. Tvrdí to alespoň australská studie, v níž vědci dokazují, že být smutný znamená být také méně důvěřivý, mít lepší schopnost soudit jiné a lepší paměť.

Informaci přinesla agentura Reuters. Studie, jejímž autorem je profesor psychologie Joseph Forgas z Univerzity Nového Jižního Walesu, prokázala, že lidé v negativním rozpoložení jsou kritičtější a věnují větší pozornost svému okolí než šťastnější jedinci.

Ti bývají naopak náchylnější k tomu uvěřit všemu, co se jim řekne.

"Zatímco pozitivní nálada podle všeho podporuje kreativitu, přizpůsobivost, spolupráci a důvěru v duševní zkratky, negativní nálady spouštějí pozornější, pečlivější myšlení, díky kterému věnujeme větší pozornost vnějšímu světu," napsal profesor Forgas ve své studii, která vyšla v novém čísle časopisu Australasian Science.

"Naše studie naznačuje, že smutek...podporuje vytváření strategií vhodných k řešení náročnějších situací," dodal.

Vystavení olovu může urychlit běžné změny v mozku, ke kterým dochází s přibývajícím věkem.
Vystavení olovu může urychlit běžné změny v mozku, ke kterým dochází s přibývajícím věkem. | Foto: www.freeimages.co.uk

V rámci studie Forgasův tým provedl sérii experimentů s lidmi, u kterých vědci nejprve vyvolali smutnou nebo veselou náladu při sledování filmů a rozpomínáním si na smutné nebo veselé životní události.

Při jednom experimentu pak měli veselí a smutní účastníci pokusu posoudit pravdivost všeobecně rozšířených mýtů a neověřených zpráv. Lidé s negativní náladou byli vyhodnoceni jako méně náchylní těmto tvrzením věřit.

Stejně tak byli méně náchylní přijímat rychlé názory založené na rasových či náboženských předsudcích a dělali i méně chyb při líčení událostí, jichž byli svědky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy