Španělky půjdou do vězení za vraždu političky. Mstily se za výpověď z práce

ČTK ČTK
20. 2. 2016 19:40
Tři Španělky půjdou do vězení za vraždu regionální političky vládnoucí Lidové strany. Čin byl podle soudu plánovaný a oběma hlavním strůjkyním hrozí 22 let. Třetí ženě o sedm let méně za napomáhání.
Foto: Thinkstock

Madrid - Španělský soud shledal vinnými tři ženy obžalované z vraždy významné regionální političky, jíž se chtěly pomstít za údajná příkoří.

Do trojice patří matka a její dcera, kterou prý politička neprávem propustila z práce.

O výši trestu rozhodne soud v příštích dnech. Prokuratura pro obě hlavní pachatelky požaduje 22 let a pro jejich spolupachatelku 15 let, informují španělská média.

Případ vraždy za bílého dne šokoval předloni španělskou veřejnost. Regionální vůdkyně vládnoucí Lidové strany (PP) v autonomní oblasti Kastilie-León Isabel Carrascová zemřela poté, co jí několik střel zasáhlo, když šla po můstku přes řeku poblíž svého domu.

Soud konstatoval, že Montserrat Gonzálesová naplánovala vraždu kvůli tomu, že její dceru Trianu Martínezovou nechala Carrascová propustit. Podle soudce Carlose Álvareze šlo o promyšlenou vraždu, která byla spáchána ze msty.

Gonzálesová se již loni k činu přiznala a uvedla, že politička její dceru pracovně diskriminovala a později propustila, neboť s ní odmítla mít sexuální poměr. K tomu došlo již v roce 2010 a vražedný plán nosila žena v hlavě několik let. "V lednu 2012, kdy (premiér Mariano) Rajoy rozhodl, že (Carrascová) bude nadále regionální šéfkou PP, jsem se rozhodla, že ji zabiju," řekla podle deníku El País.

Matka s dcerou podle soudu naplánovaly vraždu společně a nesou stejný díl viny. Zatímco prokuratura pro ně požaduje 22 let, obhajoba chce vyjednat 19 let. Třetí odsouzenou je místní policistka Raquel Gagová, která o jejich plánu věděla a pomáhala jim. Žalobce pro ni žádá 15 let vězení, obhajoba navrhuje deset.

Případ se předloni promítl i do kampaně před eurovolbami, kterou lidovci na několik dní přerušili, když drželi za Carrascovou smutek.

 

Právě se děje

Další zprávy