Španělský soud osvobodil 17 Rusů obviněných z praní peněz mafie

ČTK ČTK
19. 10. 2018 20:43
Důkazy, že ruské investice pocházely z organizovaného zločinu, shledal soud jako nedostatečné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Madrid - Španělský soud osvobodil 17 Rusů, kteří byli obviněni z praní peněz ruské mafie, informoval zpravodajský server BBC. Celkem bylo v procesu spojeném s tambovsko-malyševskou mafií obviněno 26 lidí, včetně bosse Gennadije Petrova či ruského poslance Vladislava Reznika.

Zatímco Petrov se soudu spolu s osmi dalšími lidmi vyhnul, ruský poslanec je mezi osvobozenými. Důkazy, že ruské investice pocházely z organizovaného zločinu, shledal soud jako nedostatečné. Hlavní prokurátor José Grinda údajně čelil během procesu vyhrožování.

Data týkající se zahraničních kont "jsou nedostatečná k tomu, aby prokázala nezákonný původ peněz", třebaže obchodní aktivity obviněných ve Španělsku se jeví jako "podivné, nehospodárné a nezvyklé", rozhodl soud.

Zločinecká organizace sídlící v Petrohradě podle prokuratury peníze ze zahraničních účtů investovala do španělských nemovitostí a společností.

Praní peněz údajně začalo v 90. letech, kdy si Rusové začali kupovat luxusní vily na Baleárských ostrovech a na andaluském pobřeží Costa del Sol. Ruská mafie ve Španělsku vyprala 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč), tvrdí prokuratura.

Organizace vydělávala v Rusku i jiných zemích na obchodu s drogami či se zbraněmi nebo na daňových podvodech, dopouštěla se při tom vydírání, únosů i nájemných vražd, uvedla prokuratura.

Poslanec Jednotného Ruska

Reznik, poslanec za vládní stranu Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina, v únoru soudu řekl, že Ilja Traber, jeden z domnělých bossů organizace, je jeho blízký přítel, napsal deník El Mundo.

Podle deníku ABC měla tato ruská mafie napojení i na vysoké ruské funkcionáře, včetně bývalých ministrů. Španělský deník uvedl, že měla styky mimo jiné s Anatolijem Serďukovem, který byl v letech 2007-2012 ruským ministrem obrany, Leonidem Rejmanem, ministrem spojů v letech 2004-2008, exministrem pro místní rozvoj Dmitrijem Kozakem či bývalým ruským premiérem Viktorem Zubkovem.

V roce 2008 bylo ve Španělsku během operace s kódovým označením Troika, zaměřené proti tambovsko-malyševské mafii, zatčeno 20 osob, mezi nimi i Petrov, který byl později propuštěn na kauci.

Španělským vyšetřovatelům asistoval i bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který přeběhl k Britům a v roce 2016 byl v Londýně otráven radioaktivním poloniem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy