Španělský premiér vypovídal před soudem kvůli kauze Gürtel. O korupci prý nic nevěděl

ČTK ČTK
26. 7. 2017 16:01
Španělský premiér Mariano Rajoy vypovídal ve středu před soudem kvůli korupční kauze ve španělské Lidové straně (PP). On sám z ničeho obviněný není. Soud ho přizval pouze jako svědka, protože v době aféry byl zástupcem generálního tajemníka strany. Rajoy však u soudu uvedl, že nevěděl nic o korupci ani o dvojím účetnictví v PP. K tomu se ale kriticky vyjádřila španělská opozice. Předseda největší opoziční strany Pedro Sánchez premiéra vyzval, aby odstoupil. Soudní slyšení provázely protesty desítek demonstrantů.
Španělský premiér Mariano Rajoy.
Španělský premiér Mariano Rajoy. | Foto: Reuters

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy ve středu jako první úřadující předseda španělské vlády vypovídal před soudem.

Jako svědek v jednom z největších korupčních skandálů novodobé historie Španělska zvaného Gürtel Rajoy uvedl, že nevěděl nic o korupci ani o dvojím účetnictví ve své Lidové straně (PP).

Slyšení, na něž se podle listu El País akreditovalo přes 300 novinářů, provázely protesty desítek demonstrantů. Policie je držela v bezpečné vzdálenosti od budovy soudu.

Rajoy sám z ničeho obviněn není. Soud ho přizval pouze jako svědka, protože v době, kdy se nepravosti v PP děly, byl v letech 1990 až 2003 zástupcem jejího generálního tajemníka.

V čele PP stojí od roku 2004, kdy vystřídal jejího předsedu Josého Maríu Aznara.

"O ekonomické záležitosti strany jsem se nikdy nestaral, měl jsem na starost politické věci," uvedl dnes před soudem Rajoy.

K tomu se ale kriticky vyjádřila opozice. Předseda největší opoziční strany Pedro Sánchez Rajoye vyzval, aby odstoupil.

"Jaký příklad dává premiér našim dětem? Pane premiére, podejte hned demisi," vyzval Rajoye šéf socialistů Sánchez.

Hlavní obžalovaný v kauze už dostal 13 let vězení

Kauza Gürtel se týká rozsáhlé sítě, v níž jsou podnikatelé, funkcionáři a radní za PP obžalováni z korupce, zpronevěry, daňových podvodů či falšování dokumentů.

Politici, většinou regionální funkcionáři nebo starostové za PP z oblastí Madridu, Kastilie a Leónu a Málagy, měli podle prokuratury v letech 1999 až 2009 za úplatky ovlivňovat veřejné zakázky.

Hlavní obžalovaný v kauze - podnikatel Francisco Correa, který už letos dostal trest 13 let vězení - před soudem loni přiznal, že do roku 2004 spolupracoval i s ústředím vládních lidovců a posílal jim část nelegálně získaných peněz.

Poté prý činnost přesunul do regionální pobočky strany ve Valencii. Rajoy ve středu před soudem prohlásil, že Correu ani neznal.

Rajoy dostal otázky i stran kauzy dvojího účetnictví lidovců. Podle prokuratury fungovalo v PP od roku 1990 nejméně do roku 2008 tajné konto, kam platili podnikatelé za přidělování veřejných zakázek a z něhož byly vypláceny bonusy funkcionářům strany.

Profitovat z něj údajně měl i Rajoy, ten to ale popírá.

"O účetnictví jsem se nestaral," prohlásil dnes Rajoy, který se prý o tajném kontě dozvěděl až z médií.

Rajoy odmítá i spolupráci s bývalým pokladníkem lidovců

Před soudem ve středu padla také otázka na komunikaci Rajoye s bývalým pokladníkem lidovců Luisem Bárcenasem, který je v kauze Gürtel jedním z obžalovaných.

Rajoy se měl vyjádřit i ke slavné textové zprávě, kterou kdysi přes mobilní telefon poslal Bárcenasovi.

"Luisi, nic není snadné, ale uděláme, co budeme moct," napsal podle španělského tisku Rajoy pokladníkovi, když vyšly najevo Bárcenasovy tajné účty ve Švýcarsku.

"Byla to jen fráze, nemělo to žádný význam," prohlásil ve středu před soudem Rajoy.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy