Španělský premiér vypovídal před soudem kvůli kauze Gürtel. O korupci prý nic nevěděl

ČTK ČTK
26. 7. 2017 16:01
Španělský premiér Mariano Rajoy vypovídal ve středu před soudem kvůli korupční kauze ve španělské Lidové straně (PP). On sám z ničeho obviněný není. Soud ho přizval pouze jako svědka, protože v době aféry byl zástupcem generálního tajemníka strany. Rajoy však u soudu uvedl, že nevěděl nic o korupci ani o dvojím účetnictví v PP. K tomu se ale kriticky vyjádřila španělská opozice. Předseda největší opoziční strany Pedro Sánchez premiéra vyzval, aby odstoupil. Soudní slyšení provázely protesty desítek demonstrantů.
Španělský premiér Mariano Rajoy.
Španělský premiér Mariano Rajoy. | Foto: Reuters

Madrid - Španělský premiér Mariano Rajoy ve středu jako první úřadující předseda španělské vlády vypovídal před soudem.

Jako svědek v jednom z největších korupčních skandálů novodobé historie Španělska zvaného Gürtel Rajoy uvedl, že nevěděl nic o korupci ani o dvojím účetnictví ve své Lidové straně (PP).

Slyšení, na něž se podle listu El País akreditovalo přes 300 novinářů, provázely protesty desítek demonstrantů. Policie je držela v bezpečné vzdálenosti od budovy soudu.

Rajoy sám z ničeho obviněn není. Soud ho přizval pouze jako svědka, protože v době, kdy se nepravosti v PP děly, byl v letech 1990 až 2003 zástupcem jejího generálního tajemníka.

V čele PP stojí od roku 2004, kdy vystřídal jejího předsedu Josého Maríu Aznara.

"O ekonomické záležitosti strany jsem se nikdy nestaral, měl jsem na starost politické věci," uvedl dnes před soudem Rajoy.

K tomu se ale kriticky vyjádřila opozice. Předseda největší opoziční strany Pedro Sánchez Rajoye vyzval, aby odstoupil.

"Jaký příklad dává premiér našim dětem? Pane premiére, podejte hned demisi," vyzval Rajoye šéf socialistů Sánchez.

Hlavní obžalovaný v kauze už dostal 13 let vězení

Kauza Gürtel se týká rozsáhlé sítě, v níž jsou podnikatelé, funkcionáři a radní za PP obžalováni z korupce, zpronevěry, daňových podvodů či falšování dokumentů.

Politici, většinou regionální funkcionáři nebo starostové za PP z oblastí Madridu, Kastilie a Leónu a Málagy, měli podle prokuratury v letech 1999 až 2009 za úplatky ovlivňovat veřejné zakázky.

Hlavní obžalovaný v kauze - podnikatel Francisco Correa, který už letos dostal trest 13 let vězení - před soudem loni přiznal, že do roku 2004 spolupracoval i s ústředím vládních lidovců a posílal jim část nelegálně získaných peněz.

Poté prý činnost přesunul do regionální pobočky strany ve Valencii. Rajoy ve středu před soudem prohlásil, že Correu ani neznal.

Rajoy dostal otázky i stran kauzy dvojího účetnictví lidovců. Podle prokuratury fungovalo v PP od roku 1990 nejméně do roku 2008 tajné konto, kam platili podnikatelé za přidělování veřejných zakázek a z něhož byly vypláceny bonusy funkcionářům strany.

Profitovat z něj údajně měl i Rajoy, ten to ale popírá.

"O účetnictví jsem se nestaral," prohlásil dnes Rajoy, který se prý o tajném kontě dozvěděl až z médií.

Rajoy odmítá i spolupráci s bývalým pokladníkem lidovců

Před soudem ve středu padla také otázka na komunikaci Rajoye s bývalým pokladníkem lidovců Luisem Bárcenasem, který je v kauze Gürtel jedním z obžalovaných.

Rajoy se měl vyjádřit i ke slavné textové zprávě, kterou kdysi přes mobilní telefon poslal Bárcenasovi.

"Luisi, nic není snadné, ale uděláme, co budeme moct," napsal podle španělského tisku Rajoy pokladníkovi, když vyšly najevo Bárcenasovy tajné účty ve Švýcarsku.

"Byla to jen fráze, nemělo to žádný význam," prohlásil ve středu před soudem Rajoy.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy