Španělskému premiérovi se nedaří sestavit vládu. Socialisté koalici s jeho Lidovou stranou odmítli

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 23. 12. 2015 13:59
Lídr středopravicové strany Ciudadanos Albert Rivera chce vytvořit vládní koalici s lidovci a socialisty. Obává se, že nestabilní vláda by mohla způsobit vyhlášení nezávislosti Katalánska. Alianci s premiérem Rajoyem ale socialisté v čele s Pedrem Sanchezem odmítli.
Španělský premiér Mariano Rajoy a lídr socialistů Pedro Sanchez.
Španělský premiér Mariano Rajoy a lídr socialistů Pedro Sanchez. | Foto: Reuters

Madrid - K vytvoření stabilní vlády ve Španělsku a zabránění vyhlášení nezávislosti Katalánska vyzval ve středu lídr středopravicové strany Ciudadanos (občané) Albert Rivera.

Jeho vize se opírá o vytvoření vládní koalice spolu s Lidovou stranou (PP) a se socialisty (PSOE). Informovala o tom agentura Reuters.

"Navrhujeme pakt mezi PP a PSOE, aby nikdo nemohl využít slabosti, nejistoty a nestability k tomu, aby rozbil tuto zemi," uvedl Rivera na tiskové konferenci v Madridu.

Před nedělními parlamentními volbami přitom Rivera prohlašoval, že se na vládě se žádnou ze zavedených stran podílet nebude.

Jeho strana Ciudadanos doposud působila hlavně v Katalánsku, kde se ostře stavěla proti tamnímu separatismu. Ve volbách ale získala jen 13,9 procenta hlasů, tedy 40 křesel. To nestačí ani na koalici s vítěznými lidovci premiéra Rajoye. Připojit by se museli ještě socialisté. Z výsledné koalice by pak bylo vyloučeno krajně levicové hnutí Podemos, které ve volbách obsadilo třetí místo.

Mariano Rajoy mezitím zahájil jednání s předsedou socialistů Pedrem Sanchezem. Ten však jeho nabídku na spojenectví odmítl a prohlásil, že jeho strana zůstane v opozici.

"Říkáme 'ne' Rajoyově politice," zaznělo rázně na tiskové konferenci po skončeném jednání. "Socialisté budou pracovat tak, aby zde vznikla nová vláda, vláda změny s pokrokovými myšlenkami a prostorem pro dialog," pokračoval Sanchez.

Bez jejich podpory premiér pravděpodobně nebude schopný sestavit stabilní vládu.

Španělsko vůbec poprvé prochází složitým procesem sestavování vlády a hrozí mu fragmentovaný a nestabilní parlament.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy