Španělskému premiérovi se nedaří sestavit vládu. Socialisté koalici s jeho Lidovou stranou odmítli

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 23. 12. 2015 13:59
Lídr středopravicové strany Ciudadanos Albert Rivera chce vytvořit vládní koalici s lidovci a socialisty. Obává se, že nestabilní vláda by mohla způsobit vyhlášení nezávislosti Katalánska. Alianci s premiérem Rajoyem ale socialisté v čele s Pedrem Sanchezem odmítli.
Španělský premiér Mariano Rajoy a lídr socialistů Pedro Sanchez.
Španělský premiér Mariano Rajoy a lídr socialistů Pedro Sanchez. | Foto: Reuters

Madrid - K vytvoření stabilní vlády ve Španělsku a zabránění vyhlášení nezávislosti Katalánska vyzval ve středu lídr středopravicové strany Ciudadanos (občané) Albert Rivera.

Jeho vize se opírá o vytvoření vládní koalice spolu s Lidovou stranou (PP) a se socialisty (PSOE). Informovala o tom agentura Reuters.

"Navrhujeme pakt mezi PP a PSOE, aby nikdo nemohl využít slabosti, nejistoty a nestability k tomu, aby rozbil tuto zemi," uvedl Rivera na tiskové konferenci v Madridu.

Před nedělními parlamentními volbami přitom Rivera prohlašoval, že se na vládě se žádnou ze zavedených stran podílet nebude.

Jeho strana Ciudadanos doposud působila hlavně v Katalánsku, kde se ostře stavěla proti tamnímu separatismu. Ve volbách ale získala jen 13,9 procenta hlasů, tedy 40 křesel. To nestačí ani na koalici s vítěznými lidovci premiéra Rajoye. Připojit by se museli ještě socialisté. Z výsledné koalice by pak bylo vyloučeno krajně levicové hnutí Podemos, které ve volbách obsadilo třetí místo.

Mariano Rajoy mezitím zahájil jednání s předsedou socialistů Pedrem Sanchezem. Ten však jeho nabídku na spojenectví odmítl a prohlásil, že jeho strana zůstane v opozici.

"Říkáme 'ne' Rajoyově politice," zaznělo rázně na tiskové konferenci po skončeném jednání. "Socialisté budou pracovat tak, aby zde vznikla nová vláda, vláda změny s pokrokovými myšlenkami a prostorem pro dialog," pokračoval Sanchez.

Bez jejich podpory premiér pravděpodobně nebude schopný sestavit stabilní vládu.

Španělsko vůbec poprvé prochází složitým procesem sestavování vlády a hrozí mu fragmentovaný a nestabilní parlament.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Neymar podepsal v PSG novou smlouvu do roku 2025

Brazilský fotbalista Neymar zůstane v Paris Saint-Germain další čtyři roky. Vedení klubu dnes na twitteru oznámilo, že s hvězdným útočníkem uzavřelo novou smlouvu do roku 2025. Podle dřívějších informací listu L'Équipe měl kanonýr přijmout návrh na prodloužení kontraktu ještě o další rok.

Další zprávy