Španělsko zaznamenalo výrazný nárůst počtu případů nákazy koronavirem

ČTK ČTK
5. 7. 2021 22:05
Některé španělské regiony zvažují zpřísnění hygienických a pandemických opatření. Výskyt nákazy koronaviru je silný hlavně mezi lidmi kolem 30 až 35 let.
Foto: Reuters

Španělsko zaznamenalo výrazný nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 32 600 případů za poslední tři dny, minulé pondělí to byla zhruba třetina. Výskyt nákazy je silný hlavně mezi mladšími lidmi, informovala agentura AFP. Některé španělské regiony zvažují zpřísnění hygienických a pandemických opatření, například omezení nočního života.

"Průměrný věk nakažených se pohybuje kolem 30 až 35 let, a to nezávisle na variantě (koronaviru)," uvedl hlavní vládní epidemiolog Fernando Simón. Od pátku se počet nových případů nákazy za posledních 14 dní na 100 tisíc obyvatel zvýšil o třetinu na 204. Mezi lidmi ve věku 20 až 29 let ale činí zhruba 640.

Důvodů většího výskytu nákazy mezi mladšími lidmi je více. Proočkovanost této části společnosti je nižší než u seniorů, protože španělské úřady striktně dodržovaly dělení podle věku při podávání vakcíny proti covidu-19. Podle Simóna ale v posledních týdnech polevilo dodržování základních hygienických pravidel, například nošení roušek, a to hlavně na akcích, kterých se účastní převážně mladí lidé. Podle něj tyto akce přispěly k šíření infekce. V posledních dvou týdnech španělské úřady odhalily vysoký počet nakažených mezi studenty, kteří se účastnili oslav konce školního roku na Mallorce.

Na rozdíl od Británie či Portugalska ve Španělsku není dominantní variantou koronaviru mutace delta. Růst počtu nakažených se také neprojevil na počtu hospitalizovaných a vážných případů. V pondělí bylo oznámeno 23 nových úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 za poslední tři dny. Ve srovnání s předchozími dny se číslo příliš nezměnilo.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci Andalusie a Katalánsko zvažují obnovení některých opatření. Na konci června byla například zrušena povinnost nosit venku roušky. Autonomní oblast Navarra už rozhodla, že zkrátí otevírací dobu restaurací a barů, jež budou smět fungovat do jedné hodiny ráno. 

Od začátku epidemie bylo ve Španělsku potvrzeno 3,9 milionu případů koronaviru. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo zhruba 81 tisíc lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy