Španělsko zatklo 36 mládežníků teroristické skupiny ETA

hp
24. 11. 2009 15:21
Mládežnická skupina Segi je podle soudu teroristickou organizací
Útok skupiny ETA na španělskou dálnici. Ilustrační foto.
Útok skupiny ETA na španělskou dálnici. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Španělští policisté dnes v rámci rozsáhlé razie v Baskicku a Navaře zatkli šestatřicet členů radikální organizace Segi.

Členy této mládežnické skupiny policisté evidují jako vyznavače a pokračovatele baskické teroristické organizace ETA, která od svého vzniku před padesáti lety v rámci boje za odtržení a nezávislost baskického území zabila už přes osm set lidí.

Policisté provedli prohlídky, při nichž pozatýkali členy Segi, na příkaz soudce španělského Nejvyššího soudu.

Ten před dvěma lety prohlásil skupinu Segi společně s dalšíma dvěma radikálními uskupeními Jarrai a Haika za teroristické organizace.

Skupina Segi měla podle španělské policie spáchat společně s dalšími mládežnickými skupinami radikálů několik násilných útoků. Většinou se jednalo o ničení státních symbolů Španělska pomocí zápalných lahví, které na ně násilníci házeli.

Baskickou skupinu ETA nemá v seznamu teroristických skupin jen Španělsko, ale všichni členové Evropská unie a také Spojené státy. 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy