Felipe VI. je králem. Poděkoval rodičům a sdělil své plány

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2014 13:22
Nového vládce se Španělsko dočkalo po 39 letech. Média ho vykreslují jako nejlépe připraveného následníka trůnu v historii země.
Felipe VI. při slavnostním ceremoniálu.
Felipe VI. při slavnostním ceremoniálu. | Foto: Aktuálně.cz

Madrid - Novým španělským králem se ve čtvrtek stal Felipe VI. Na trůnu  vystřídal svého otce Juana Carlose I., který ve středu podepsal zákon o abdikaci.

Po přísaze v parlamentu Felipe VI. v projevu mimo jiné poděkoval svým rodičům a nastínil svou představu budoucnosti země. Slavnost se uskutečnila před zákonodárci obou komor a představiteli dalších státních institucí. Nastupující královský pár, Felipeho a jeho ženu Letizii, přivítal premiér Mariano Rajoy.

Krále ještě čekají další slavnostní akty, po projevu odcestuje vozem do královského paláce, kde promluví k shromážděným lidem z balkonu.

Den plný ceremonií zahájilo dopoledne předání červeného pásu jako symbolu vrchního velitele ozbrojených sil, který Felipe VI. přijal z rukou odstupujícího panovníka.

Felipe je vládcem Španělska již od čtvrteční půlnoci, kdy byl v úředním věstníku zveřejněn zákon o abdikaci. Odstupující král Juan Carlos ho podepsal ve středu.

Oproti královské přísaze Juana Carlose, který se v 70. letech ujal vlády v době přechodu od diktatury Franciska Franka k demokracii, doznal akt jedné podstatné změny. Král je sice podle tradice jako vrchní velitel vojska oblečen ve slavnostní uniformě, mezi symboly přítomnými při aktu však chybí kříž. Podle španělských médií tak dává nový panovník najevo, že není jen králem katolíků.

Předávání symbolu velitele ozrbojených sil.
Předávání symbolu velitele ozrbojených sil. | Foto: Reuters

Zatímco odstupující panovník se v posledních letech vlády potýkal se značným poklesem popularity, nového krále vnímá pozitivně většina Španělů. Média ho vykreslují jako nejlépe připraveného následníka trůnu v historii země: vystudoval vojenské akademie, ekonomii, právo i mezinárodní vztahy a státnické zkušenosti sbíral přes 20 let.

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos, který má různé zdravotní problémy a po několika operacích kyčle chodí o holi, svou abdikaci oznámil 2. června.

Juan Carlos byl svého jména první v celých dějinách španělské monarchie, nový král je oproti tomu již šestý Felipe na španělském trůně. Jeho předchůdci zemi vládli mezi 16. a 18. stoletím.

Z rukou svého otce již nastupující panovník převzal široký červený pás, který je symbolem vrchního velitele ozbrojených sil.

Slavnostní akt probíhá v parlamentu před zákonodárci obou komor a představiteli dalších státních institucí. Nastupující královský pár, Felipeho a jeho ženu Letizii, přivítá premiér Mariano Rajoy.

Králem všech

Oproti královské přísaze Juana Carlose, který se chopil vlády v době přechodu od diktatury Franciska Franka k demokracii, doznal akt jedné podstatné změny.

Král sice je podle tradice jako vrchní velitel vojska oblečen v uniformě, mezi symboly přítomnými při aktu ale chybí kříž. Podle španělských médií tak dává nový panovník najevo, že není jen králem katolíků.

Zatímco odstupující panovník se v posledních letech vlády potýkal se značným poklesem popularity, nového krále vnímá pozitivně většina Španělů.

Média ho navíc vykreslují jako nejlépe připraveného následníka trůnu v historii země: vystudoval vojenské akademie, ekonomii, právo i mezinárodní vztahy a státnické zkušenosti sbíral přes 20 let.

 

Právě se děje

Další zprávy