Španělsko kvůli Gibraltaru bojkotuje výročí Alžběty II.

Zahraničí Zahraničí
17. 5. 2012 11:24
Pátečního oběda se královna Sofia na protest nezúčastní
Španělský král Juan Carlos a královna Sofia.
Španělský král Juan Carlos a královna Sofia. | Foto: Reuters

Madrid/Londýn - Oslavy diamantového výročí vlády britské královny Alžběty II. si nechá španělská královská rodina ujít.

Může za to vleklý spor o práva na rybolov kolem Gibraltaru, který je územím Spojeného království. Španělsko si na něj ale také dělá nároky.

Jak uvedla BBC, španělská vláda označila účast královny Sofie na pátečním slavnostním obědě královny Alžběty II. za "velice nevhodnou".

Zároveň protestuje proti návštěvě prince Edwarda a jeho ženy Sophie, kteří se na Gibraltar chystají 11. června. Chtějí tam oslavit 60. výročí nástupu Edwardovy matky na britský trůn.

Velká Británie vládne Gibraltaru od roku 1713, kdy práva na skalnatý výběžek na hranici mezi Středozemním mořem a Atlantickým oceánem zajistil Utrechtský mír.

Pozvání na oficiální akce britských monarchů odmítá španělská královská rodina pravidelně. Juan Carlos s chotí Sophií se nezúčastnili ani svatby prince Charlese s Dianou v roce 1981.

Nevoli způsobila i návštěva britské princezny Anny na Gibraltaru v roce 2009.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy