Španělsko koronavirus zaspalo, míří do krize jako Itálie. Lidé se bojí i do práce

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 3. 2020 20:11
Francisco Garcia, jednadvacetiletý trenér juniorského fotbalového družstva z Málagy, se stal nejmladší obětí koronaviru ve Španělsku. Když byl minulý týden hospitalizován s vážnými příznaky, propukl u něj zápal plic, a lékaři mu navíc diagnostikovali leukemii, o které do té doby nevěděl.

Ve Španělsku už je nakažených přes 11 tisíc lidí a skoro 500 jich zemřelo. Je po Itálii druhou evropskou zemí nejhůře zasaženou koronavirem, který se v lednu začal šířit z čínského města Wu-chan. Zatímco tam se dnes karanténa a omezení pohybu uvolňují, Španělé přistoupili k tvrdým opatřením. Od pondělí jsou zavřené všechny podniky a obchody kromě potravin a lékáren. Lidé nesmějí vycházet ven kromě cest do práce nebo na nákup důležitých surovin.

Ulice ve vylidněných městech hlídá policie a armáda. Při porušení karantény hrozí pokuta minimálně 100 eur (zhruba 2700 korun) a až roční vězení. Zakázáno je navštěvovat přátele nebo rodinu u nich doma, sportovat venku, grilovat a jakkoliv se srocovat.

Karanténu vyhlásil španělský premiér Pedro Sánchez v sobotu večer na celkem 15 dní. Už teď je ale jasné, že to nebude stačit. Od tohoto týdne španělská vláda každé ráno zveřejňuje aktuální počty nakažených a zemřelých. Jde o přibližná čísla, protože rostou každou chvílí. V úterý počet nakažených stoupl o 2000 případů.

Vývoj epidemie ve Španělsku kopíruje italský model, kterým si už předtím prošla i Jižní Korea. Počty nakažených každým dnem exponenciálně rostou. Na pondělní tiskové konferenci španělské vlády padl předpoklad, že nové případy přestanou tak rychle přibývat až za deset dní.

Španělský list El País ale upozorňuje, že přestože si země prochází tím, co už předtím prožila Jižní Korea, nebere si z ní vláda příklad. Reakce Jihokorejců byla mnohem rychlejší a účinnější.

Dobrý příklad z Koreje

Madrid přistoupil k přísným opatřením mnohem později, v neděli bylo ve Španělsku už 7000 nakažených. Také se v zemi ještě před několika dny konaly masové akce. Osmého března na Mezinárodní den žen hlavním městem prošel průvod zhruba 120 tisíc lidí. V té době už bylo v zemi přes 600 nakažených.

Španělé si neodpustili ani fotbalové zápasy, kterým na stadionech přihlížely desítky tisíc diváků. Krajně pravicová strana Vox, třetí největší partaj ve Španělsku, uspořádala obří sjezd pro devět tisíc lidí v bývalé aréně na býčí zápasy. Nakonec se nákaze nevyhnul ani její lídr Santiago Abascal. Pozitivní test ale vyšel i dalším politikům, třeba manželce premiéra Pedra Sáncheze.

Přitom právě z Jižní Koreje si Španělé brát příklad mohou, protože tato asijská země má podobný počet obyvatel i stejně starou populaci, jejíž průměrný věk se pohybuje kolem 43 let. List El País srovnal oba přístupy a došel k závěru, že kdyby Madrid postupoval stejně rychle jako Soul, nařídil by nošení roušek a omezil pohyb osob už 28. února.

Korejci také mnohem více testují. Podle ředitele španělského vládního Centra pro koordinaci zdravotních výstrah a mimořádných událostí Fernanda Simóna ale nemá smysl testovat lidi bez příznaků. "To, že jste dnes negativní, neznamená, že se zítra nemohou objevit příznaky. Vytváří to falešný pocit bezpečí: protože jsem byl negativní, nemusím si dělat starosti, mohu jít kamkoliv a nemusím si měřit teplotu," cituje ho deník.

Neochotně do práce

Z pondělí na úterý stoupl oficiální počet nakažených ve Španělsku o 2000. Celkem 500 lidí zemřelo a přes tisícovku se jich uzdravilo. Přesto Španělsko se 47 miliony obyvatel zůstává čtvrtou koronavirem nejhůře postiženou zemí po Číně, Itálii a Íránu. Nově uzavřelo hranice a ministr vnitra nevyloučil, že v budoucnu uzavře i vzdušný prostor.

Většina nakažených je v metropoli Madridu. I zde je ale řada lidí, kteří v karanténě musí ven - nemohou pracovat z domova. "Je to směšné. Podívejte, nesu balíček ze Zary (obchod s oblečením - pozn. red.), před chvílí jsem rozvážel televize a matrace. Moje zdraví je ohroženo nesmysly," postěžoval si deníku El País zaměstnanec kurýrní společnosti.

Některé nyní prázdné hotely Madrid přeměnil na zdravotnická zařízení, kam jsou posíláni pacienti, kteří už nepotřebují hospitalizaci, ale musí být izolováni. Ministr zdravotnictví Salvador Illa také nařídil všem soukromým zdravotnickým firmám, aby byly k dispozici státu. V podstatě jde o dočasné zestátnění. Firmy vyrábějící roušky a zdravotnický materiál je budou vyrábět pro stát. 

Video: Karanténa v Česku. Co hrozí při jejím porušení?

Za porušení karantény ale hrozí až 3 miliony korun a může jít o trestný čin. Ministr vnitra Hamáček spíše apeluje na lidskou slušnost a důvěru, | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy