Španělsko hlásí dva tisíce nově nakažených a stovku mrtvých za jediný den

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2020 15:15
Španělsko ohlásilo téměř 2000 nových případů nákazy koronavirem a stovku úmrtí za posledních 24 hodin. Oznámilo to španělské ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho dnešních údajů je nyní v zemi navzdory přísným ochranným opatřením 7753 infikovaných a 288 mrtvých. Z nakažených je hospitalizováno 517 lidí.
Prázdné ulice v Madridu
Prázdné ulice v Madridu | Foto: Reuters

Po Itálii je Španělsko druhou evropskou zemí, kterou nynější koronavirová pandemie zasáhla nejvíce. Španělská vláda v sobotu nařídila uzavřít restaurace, kavárny, bary, kina a obchody s výjimkou prodejen se zbožím běžné potřeby. Kromě toho bude od pondělí platit i omezení pohybu obyvatel: lidé nebudou smět vycházet z domova s výjimkou cest do práce a na nezbytný nákup.

Premiér Pedro Sánchez řekl občanům jasně: Španělé mohou vycházet "do práce, na nákup chleba", do lékárny nebo k lékaři, ale ne "na večeři k příteli". V sobotu ohlásil, že koronavirem se nakazila i jeho manželka Begoña Gómezová.

V Barceloně byly v neděli ulice klidné a před pekárnami se tvořily fronty, protože lidé dodržovali doporučené metrové rozestupy. V parcích hlídkovali policisté a všechny, kromě těch, kteří venčili psy, vyzývali, aby šli domů.

Barcelonská starostka Ada Colauová vyzvala občany k vzájemné solidaritě. "Budeme-li k sobě solidární, překonáme to. Podařilo se to jiným zemím a je v našich rukou, abychom se s tímto úkolem vypořádali co nejlépe," řekla.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy