Španělské odbory hrozí kvůli škrtům generální stávkou

Zpravodajská směna
13. 5. 2010 20:22
Trhy a Brusel jsou ze španělského dluhu nervózní. Vláda slíbila, že začne tvrdě šetřit
Ilustrační foto z prvomájových protestů v Madridu
Ilustrační foto z prvomájových protestů v Madridu | Foto: Reuters

Madrid - Španělské odbory vyhrožují generální stávkou, nelíbí se jim vládní úsporná opatření - snížení platů státních zaměstnanců o pět procent a zastavení jejich růstu do roku 2011.

Vláda chce deficit státního rozpočtu snížit tak, aby dodržela směrnice Evropské unie a uklidnila trhy.

„Radikálně odmítáme tato úsporná opatření a odbory začnou s protesty, které by brzy mohly vést ke generální stávce," řekl novinářům Ignacio Fernandez Toxo, generální tajemník největších španělských odborů Comisiones Obreras (CCOO).

Odbory již dříve prohlásily, že na 6. června navrhují vyhlášení stávky státního sektoru.

Reagovaly tak na středeční prohlášení premiéra Jose Luise Rodrigueze Zapatera, že vláda letos sníží platy státním zaměstnancům v průměru o pět procent a do příštího roku je zmrazí.

Pokud by stávka proběhla, odehrála by se den před španělským státním svátkem. O prodlouženém víkendu by mohla ochromit dopravu.

„Nemyslím si, že by odbory zašly tak daleko, že vyhlásí generální stávku," řekl Alistair Seymour, šéf španělské pobočky investiční firmy Henderson Global Investments.

„Odbory se mají za současné vlády dobře, myslím si, že jen střílejí slepými (náboji)," dodal.

Pokud by na generální stávku skutečně došlo, nebude mít podle Seymoura velkou podporu veřejnosti.

Analytici Španělsko považují za další slabý článek eurozóny. Podle odborníků zemi hrozí krize obdobná té řecké. Krize by taktéž mohla otřást evropskou měnou.

Španělsko se potýká s vysokou nezaměstnaností, která dosahuje téměř dvaceti procent. Letos se očekává pokles tamní ekonomiky o 0,3 procenta a deficit ve výši 9,3 procent.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy