Španělská prokuratura obvinila katalánskou vládu ze vzpoury. Puigdemont odjel podle médií do Bruselu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2017 13:56
Španělská prokuratura obvinila odvolanou katalánskou vládu ze vzpoury. Uvedla to agentura Reuters. Důvodem je páteční jednostranné vyhlášení nezávislosti Katalánska na Španělsku. Carles Puigdemont ale spolu s ostatními členy vlády před stíháním uprchl do Belgie.
Carles Puigdemont na demonstraci v Barceloně.
Carles Puigdemont na demonstraci v Barceloně. | Foto: Reuters

Madrid - Španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury. Důvodem jsou jejich snahy o nezávislost Katalánska.

Oznámil to v pondělí španělský generální prokurátor José Manuel Maza na tiskové konferenci.

Mezi obviněnými je bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, bývalý místopředseda jeho vlády Oriol Junqueras a další členové kabinetu, který Madrid v pátek kvůli snahám o nezávislost odvolal.

Puigdemont a ostatní členové vlády mezitím odjeli podle katalánského deníku La Vanguardía do Bruselu. Belgie je jednou z mála zemí Evropské unie, která umožňuje obyvatelům ostatních členských zemí zažádat zde o azyl.

Prokuratura navrhla obžalovat politiky z několika trestných činů. Nejvyšší trest hrozí za vzpouru, a to až 30 let vězení. Pokud je ale neozbrojená, je maximální trest 25 let vězení.

Obvinění se týká mimo jiné toho, že katalánští politici v pátek umožnili v regionálním parlamentu schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska. Rezoluce je ale podle právníků neplatná.

Vyhlášení nezávislosti odporuje španělské ústavě a rezoluce navíc odkazuje na zákony o referendu a zákony o přechodu k nezávislosti, které nejsou na základě verdiktů ústavního soudu platné.

Puigdemont a ti členové bývalé vlády a bývalého vedení parlamentu, kteří přišli o imunitu, budou souzeni před španělským národním soudem. Případem předsedkyně parlamentu Carme Forcadellové, která se imunitě stále těší, se bude zabývat nejvyšší soud. Forcadellová a další dvě desítky katalánských poslanců nadále mají imunitu díky tomu, že se stali členy stálé parlamentní delegace, která bude zastupovat rozpuštěný katalánský parlament do prosincových voleb.

Prokurátor nepožádal o žádné předběžné opatření, tedy ani o vzetí obviněných do vazby. Vazbu ale může nařídit příslušný soud, pokud se politici před něj nedostaví k výslechu.

Politický azyl v Belgii?

V neděli se nechal slyšet belgický ministr pro migraci Theo Francken, že by Puigdemont možná mohl získat politický azyl v Belgii.

"Není to nemožné, když vidíte tu situaci," řekl Francken v rozhovoru pro stanici VTM. "Je jen otázkou, do jaké míry by byl jeho proces spravedlivý," dodal.

Belgie je jedním z mála členů Evropské unie, kde občané EU mohou požádat o politický azyl. 

Francken je členem nacionalistické Nové vlámské aliance (N-VA). Právě tato separatistická strana už roky usiluje o odtržení Vlámska od zbytku Belgie. S Puigdemontem tak snadno může najít společnou řeč.

 

Právě se děje

Další zprávy