Španělská prokuratura obvinila katalánskou vládu ze vzpoury. Puigdemont odjel podle médií do Bruselu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2017 13:56
Španělská prokuratura obvinila odvolanou katalánskou vládu ze vzpoury. Uvedla to agentura Reuters. Důvodem je páteční jednostranné vyhlášení nezávislosti Katalánska na Španělsku. Carles Puigdemont ale spolu s ostatními členy vlády před stíháním uprchl do Belgie.
Carles Puigdemont na demonstraci v Barceloně.
Carles Puigdemont na demonstraci v Barceloně. | Foto: Reuters

Madrid - Španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury. Důvodem jsou jejich snahy o nezávislost Katalánska.

Oznámil to v pondělí španělský generální prokurátor José Manuel Maza na tiskové konferenci.

Mezi obviněnými je bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont, bývalý místopředseda jeho vlády Oriol Junqueras a další členové kabinetu, který Madrid v pátek kvůli snahám o nezávislost odvolal.

Puigdemont a ostatní členové vlády mezitím odjeli podle katalánského deníku La Vanguardía do Bruselu. Belgie je jednou z mála zemí Evropské unie, která umožňuje obyvatelům ostatních členských zemí zažádat zde o azyl.

Prokuratura navrhla obžalovat politiky z několika trestných činů. Nejvyšší trest hrozí za vzpouru, a to až 30 let vězení. Pokud je ale neozbrojená, je maximální trest 25 let vězení.

Obvinění se týká mimo jiné toho, že katalánští politici v pátek umožnili v regionálním parlamentu schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska. Rezoluce je ale podle právníků neplatná.

Vyhlášení nezávislosti odporuje španělské ústavě a rezoluce navíc odkazuje na zákony o referendu a zákony o přechodu k nezávislosti, které nejsou na základě verdiktů ústavního soudu platné.

Puigdemont a ti členové bývalé vlády a bývalého vedení parlamentu, kteří přišli o imunitu, budou souzeni před španělským národním soudem. Případem předsedkyně parlamentu Carme Forcadellové, která se imunitě stále těší, se bude zabývat nejvyšší soud. Forcadellová a další dvě desítky katalánských poslanců nadále mají imunitu díky tomu, že se stali členy stálé parlamentní delegace, která bude zastupovat rozpuštěný katalánský parlament do prosincových voleb.

Prokurátor nepožádal o žádné předběžné opatření, tedy ani o vzetí obviněných do vazby. Vazbu ale může nařídit příslušný soud, pokud se politici před něj nedostaví k výslechu.

Politický azyl v Belgii?

V neděli se nechal slyšet belgický ministr pro migraci Theo Francken, že by Puigdemont možná mohl získat politický azyl v Belgii.

"Není to nemožné, když vidíte tu situaci," řekl Francken v rozhovoru pro stanici VTM. "Je jen otázkou, do jaké míry by byl jeho proces spravedlivý," dodal.

Belgie je jedním z mála členů Evropské unie, kde občané EU mohou požádat o politický azyl. 

Francken je členem nacionalistické Nové vlámské aliance (N-VA). Právě tato separatistická strana už roky usiluje o odtržení Vlámska od zbytku Belgie. S Puigdemontem tak snadno může najít společnou řeč.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy