reklama
 
 

Španělská princezna je nevinná, rozhodl soud. Její manžel ale dostal šest let za daňové podvody

AKTUALIZOVÁNO 17. 2. 2017
Soud na Mallorce zprostil viny z účasti na daňových podvodech sestru španělského krále Cristinu. Vinným ale uznal jejího muže Iňakiho Urdangarina. Ten dostal trest šest let a tři měsíce ve vězení. Urdangarin byl obžalován z daňových podvodů a zpronevěry veřejných fondů. Princezna Cristina čelila obžalobě ze spolupachatelství.

Palma de Mallorca - Soud v Palmě de Mallorca v pátek zprostil viny z účasti na daňových podvodech sestru španělského krále Cristinu. Vinným ale v této kauze uznal jejího muže Iňakiho Urdangarina a uložil mu trest šesti let a tří měsíců odnětí svobody. Napsal to na svém webu španělský list El País.

Urdangarin byl obžalován z daňových podvodů a zpronevěry veřejných fondů. Za to pro něj prokuratura požadovala téměř 20 let odnětí svobody.

Cristina čelila obvinění z účasti na daňových deliktech svého manžela a prokurátor navrhoval její potrestání až osmiletým vězením.

Soud podle deníku El País princeznu sice zprostil trestněprávní obžaloby, nicméně jí uložil pokutu ve výši 265 088 eur (7,162 milionu korun) za její občanskoprávní odpovědnost. Podle verdiktu soudu Cristina o manželových deliktech nevěděla, některé peníze z daňových podvodů ale použila. 

Pokutu dostal kromě trestu vězení i Urdangarin, a to 512 000 eur (13,8 milionu Kč).

Soudní porota dospěla k verdiktu v tomto pozorně sledovaném procesu, který začal loni v lednu, jednomyslným rozhodnutím. Proti verdiktu se lze odvolat k Nejvyššímu soudu.

Riziko útěku

Prokurátor uvedl, že bude žádat okamžité uvěznění Urdangarina a jeho společníka Diega Torrese, který dostal trest vězení osm let a šest měsíců. Tresty jsou podle prokurátora tak vysoké, že existuje "jisté riziko útěku" odsouzených. Torres dostal vyšší trest než Urdangarin, jelikož byl odsouzen i za praní špinavých peněz. Torresovi soud udělil i vyšší pokutu, celkem 1,72 milionu eur (46,5 milionu Kč).

V procesu čelilo obžalobě celkem 17 lidí. Jde o kauzu Nóos, která dostala jméno podle nadace podporující sportovní projekty v Katalánsku. V jejím čele stáli bývalý vrcholový házenkář Urdangarin a jeho společník

Torres, kteří podle obžaloby inkasovali peníze od regionálních vlád na veřejné zakázky, na něž pak najímali spřízněné firmy. Celkem mělo být přes nadaci Instituto Nóos podle prokuratury zpronevěřeno asi šest milionů eur (asi 162 milionů Kč).

Princezna Cristina čelila obžalobě ze spolupachatelství u daňových deliktů svého muže v souvislosti s firmou Aizoon, kterou manželé vlastnili rovným dílem. Cristina se hájila tím, že nevěděla nic o financích firmy a že o ekonomické záležitosti rodiny se staral manžel.

Historický proces

Trest tři roky a osm měsíců vězení dostal také bývalý premiér baleárské regionální vlády a někdejší ministr životního prostředí španělské vlády Jaume Matas. Odsouzen byl za zpronevěru a falšování dokumentů.

Zproštěno obžaloby bylo pět lidí z takzvané valencijské větve kauzy, v níž se vyšetřovalo zneužití veřejných peněz na konání kongresů cestovního ruchu a sportu organizovaných nadací Nóos ve Valencii v letech 2004 až 2007. Na ně měli Urdangarin a Torres dostat tři miliony eur.

Soud zprostil obžaloby také bývalou hráčku pozemního hokeje Mercedes Coghenovou, kterou prokuratura vinila ze zneužití 120 000 eur v souvislosti s kandidaturou Madridu na loňské olympijské hry.

Proces v kauze Nóos byl historickým, neboť v něm byl poprvé od znovuobnovení monarchie v roce 1975 obžalován člen královské rodiny.

Královský palác k rozsudku pouze uvedl, že "absolutně respektuje nezávislou soudní moc". Sám král Felipe VI. ho osobně nekomentoval. Před dvěma lety ale princezně Cristině kvůli soudnímu vyšetřování dekretem odebral titul vévodkyně z Palmy.

autor: ČTK | 17. 2. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama