Gang ve Španělsku nejspíš financoval džihádisty z IS, policie je teď odhalila

ČTK ČTK
18. 6. 2019 19:25
Španělská policie rozbila zločineckou síť, která je podezřelá z financování radikálních islamistických skupin. Při rozsáhlé operaci v Madridu a okolí bylo v úterý zatčeno deset lidí a dalších 12 bylo předvedeno k výslechu. Informovala o tom místní média, podle nichž jsou zatčení Španělé syrského původu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Policejní operace se dopoledne účastnilo na 300 policistů, kteří provedli razii na desítce adres v Madridu a okolí, mimo jiné v madridské centrální mešitě či v několika obchodech, včetně řeznictví.

Podle deníku La Vanguardia, který se odvolává na anonymní zdroje z vyšetřování, je podezřelým rodinný klan podnikatelů syrského původu. Zadržení podle deníku nejsou vyšetřováni kvůli plánování atentátů, ale kvůli podezření z financování skupiny, jež chtěly vést ve Španělsku džihád, tedy svatou válku.

Deník El País v této souvislosti napsal, že "obvykle" bývají ve Španělsku kvůli napojení na džihádisty zatýkáni občané původem z oblasti Maghrebu, tedy severozápadní Afriky. Například poslední velký teroristický útok ve Španělsku, jímž byly atentáty v Barceloně a Cambrils v létě 2017, provedla teroristická buňka tvořená z valné většiny Maročany, kteří vyrostli ve Španělsku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy