Gang ve Španělsku nejspíš financoval džihádisty z IS, policie je teď odhalila

ČTK ČTK
18. 6. 2019 19:25
Španělská policie rozbila zločineckou síť, která je podezřelá z financování radikálních islamistických skupin. Při rozsáhlé operaci v Madridu a okolí bylo v úterý zatčeno deset lidí a dalších 12 bylo předvedeno k výslechu. Informovala o tom místní média, podle nichž jsou zatčení Španělé syrského původu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Policejní operace se dopoledne účastnilo na 300 policistů, kteří provedli razii na desítce adres v Madridu a okolí, mimo jiné v madridské centrální mešitě či v několika obchodech, včetně řeznictví.

Podle deníku La Vanguardia, který se odvolává na anonymní zdroje z vyšetřování, je podezřelým rodinný klan podnikatelů syrského původu. Zadržení podle deníku nejsou vyšetřováni kvůli plánování atentátů, ale kvůli podezření z financování skupiny, jež chtěly vést ve Španělsku džihád, tedy svatou válku.

Deník El País v této souvislosti napsal, že "obvykle" bývají ve Španělsku kvůli napojení na džihádisty zatýkáni občané původem z oblasti Maghrebu, tedy severozápadní Afriky. Například poslední velký teroristický útok ve Španělsku, jímž byly atentáty v Barceloně a Cambrils v létě 2017, provedla teroristická buňka tvořená z valné většiny Maročany, kteří vyrostli ve Španělsku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy