Španělé volí. Po vyhrocené předvolební kampani

Roman Gazdík
9. 3. 2008 0:00
Skončila vraždou baskického politika
Zvítězí? José Luis Zapatero na předvolebním shromáždění v Barceloně
Zvítězí? José Luis Zapatero na předvolebním shromáždění v Barceloně | Foto: Reuters

Madrid - Španělé jdou k volbám. Po krátké, ale velmi vyhrocené předvolební kampani, na jejímž konci stála vražda bývalého socialistického radního.

Voliči rozhodují, zda-li bude u vládního vesla pokračovat socialistická PSOE Jorgeho Luise Zapatera, která přišla s některými extrémně liberálními reformami, nebo předají po čtyřech letech moc konzervativní Lidové straně (PP) Mariana Rajoye.

Španělská předvolební kampaň sice netrvala dlouho (je zákonem omezená na 14 dní), ale o to tvrději se do sebe šéfové dvou nejsilnějších stran pustili. Agentura AP spočítala, že při první ze dvou televizních debat se vzájemně nazvali lháři sedmnáctkrát.

Čtěte také: Španělé jdou k volbám. Předvolební kampaň vrcholí

Zapatero (vlevo) a Rajoy (vpravo) s televizním moderátorem
Zapatero (vlevo) a Rajoy (vpravo) s televizním moderátorem | Foto: Reuters

"Lhal jste, protože lžete pořád. Nikdy neříkáte pravdu," pokračoval i ve druhé a poslední debatě Rajoy, který stále nemůže Zapaterovi zapomenout hořkou porážku z voleb roku 2004.

Porážka po Madridu

Ještě krátce před nimi v průzkumech Lidová strana vedla, pak ale přišel 11. březen, kdy bomby na madridských nádražích zabily 191 lidí a dalších 1800 zranily.

Rajoy a tehdejší premiér z PP José María Aznar se pokusili svést vinu na baskické teroristy z ETA, ačkoliv důkazy jasně naznačovaly, že viníky jsou islámští teroristé rozzuření španělskou podporou americké invaze do Iráku.

Volby se konaly za tři dny a Španělé znechucení lžemi PP v nich zvolili třiačtyřicetiletého šéfa PSOE Zapatera.

Čtěte také: Fakta o madridském útoku

Tragiská událost se stala i dva dny před nynějšími volbami. Neznámý vrah zabil ve městě Mondregon v Baskicku místního politika Isaiase Carrasca. Všeobecně se soudí, že za činem stojí ETA, politické strany si ale tentokrát daly pozor a nesnažily se z události vyzískat politický kapitál.

Pohřebu Isaiase Carrasca se zúčastnily tisíce lidí.
Pohřebu Isaiase Carrasca se zúčastnily tisíce lidí. | Foto: Reuters

ETA a podpora autonomie

Zapatero po minulých volbách natáhl ruku právě směrem k ETA. Pustil se s ní do zdlouhavého vyjednávání, které nakonec skončilo velkolepým fiaskem.

A to mu samozřejmě Rajoy nemohl během současné kampaně nepřipomenout.

"S vámi se ETA vrátila k zabíjení," prohlásil během druhé z debat. "Samozřejmě nepodpořím žádnou vládu, která by chtěla politicky jednat s ETA, jako se tomu stalo během této administrativy."

Kromě vyjednávání s baskickými teroristy se konzervativcům nelíbí i mnoho jiných věcí. Například Zapaterova podpora větší autonomie separatistických regionů jako Katalánsko a Baskicko.

Sexuální reformy a konflikt s církví

A také jeho nebývale liberální reformy v některých "sexuálních" otázkách. Zapatero dal Španělům snadnější rozvody, manželství homosexuálů (jedna z pěti zemí světa) a státní podporu pro operace změn pohlaví.

Předsedou biskupské konference se tento týden stal konzervativní Antonio Varela
Předsedou biskupské konference se tento týden stal konzervativní Antonio Varela | Foto: Reuters

Odmítnutím znovuzavedení povinného náboženství na státních školách rozzuřil také vlivnou církev.

Jeden z pilířů fašistického režimu bývalého diktátora Francisca Franca a tradiční spojenec pravice je postupy socialistické vlády tak znechucen, že se začal plést přímo do politiky.

Španělská biskupská konference vydala "prohlášení k lidu", ve kterém nepřímo podpořila Rajoyovu PP.

"Ne všechny stranické programy jsou kompatibilní s vírou a požadavky křesťanského života," stojí v něm.

Čtěte více: Spor církve s levicí dramatizuje španělské volby

Průzkumy: vyhrají socialisté

Rajoy Zapatera kritizuje i kvůli poklesu růstu ekonomiky a benevolentní imigrační politice, která podle něj zvyšuje nezaměstnanost mezi domorodými Španěly.

Podle třech nejnovějších průzkumů si udržují socialisté před lidovci náskok 4 procent. Pokud se tyto prognózy naplní, zůstane po volbách poměr křesel v parlamentu přibližně stejný jako je teď. Socialisté tak budou muset jít do koalice s menšími stranami.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy