Španělé po Němcích nic nechtějí, okurky prý zaplatí EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK, Aktuálne.sk
9. 6. 2011 13:37
První případ E. coli hlásí Slovensko. Zda jde o nebezpečný kmen, není jasné
Andalúská ministryně zemědělství Clara Aguilera okurkám věřila. Právem.
Andalúská ministryně zemědělství Clara Aguilera okurkám věřila. Právem. | Foto: Reuters

Berlín - Španělská vláda nebude po Německu požadovat odškodné za ztráty pěstitelů okurek, kterým kvůli falešnému podezření z kontaminace nebezpečnou střevní bakterií E. coli klesly příjmy takřka na nulu. To znamená ztrátu 200 milionů eur týdně.

Španělští farmáři budou namísto toho žádat odškodnění ze společné evropské pokladny. Brusel už poškozeným zemědělcům přislíbil kompenzační balíček ve výši 210 milionů eur, což je o 60 milionů víc, než Evropská komise původně navrhovala.

Uklidnění Němcům tlumočil náměstek španělské ministryně zahraničí pro EU Diego López Garrido. "Stala se chyba," komentoval Garrido velmi stručně postup hamburských orgánů, které objevily podezřelé biookurky dovezené ze Španělska.

Následné testy u nich sice výskyt střevní bakterie E. coli potvrdily, ukázalo se však, že jde o jinou mutaci. Ne tu, která má jen v Německu za necelý měsíc na svědomí už 26 lidských životů a okolo 2800 infikovaných.

"Musíme se nyní dívat kupředu," dodal španělský představitel, podle něhož je nyní nejdůležitější najít zdroj nákazy a rychle napravit ekonomické škody, které onemocnění napáchalo.

To, že se někteří farmáři budou domáhat individuálního odškodnění u německých soudů, nicméně nevyloučil.

Epidemie enterohemoragické Escherichie coli je už sice podle všeho na ústupu, ale nemocní stále přibývají. Němci varovali, že si střevní infekce zřejmě vyžádá ještě další oběti. Zdroj nákazy navíc stále nebyl nalezen. Stejně tak lékaři stále marně hledají účinný lék.

Slováci mají prvního nemocného

Na Slovensku se objevil zřejmě první případ nákazy nebezpečnou střevní bakterií E. coli, která v posledních týdnech trápí především Německo.

Pacientem je pětadvacetiletý muž, který byl ve středu ve vážném stavu převezen z nemocnice v Prešově do košické Univerzitní nemocnice Luise Pasteura.

"Má rozhozený krevní obraz a objevily se u něho problémy s ledvinami. Kromě toho se u něho objevilo drobné krvácení na kůži," cituje Aktuálne.sk mluvčí košické nemocnice Jaroslavu Oravcovou.

Výsledky laboratorních testů ze středečního večera prokázaly přítomnosti E. coli. Zda se ale jedná o nebezpečný kmen enterohemoragické Escherichie coli, který stojí za současnou epidemií v Německu, zatím lékaři nemohou potvrdit ani vyvrátit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Další zprávy