Brání býčí zápasy, odmítají potraty. Ve španělských volbách může uspět krajní pravice

Simone Radačičová Simone Radačičová
28. 4. 2019 10:22
Španělé jdou v neděli ke třetím parlamentním volbám během posledních zhruba tří let. Komentátoři je označují za jedny z nejdůležitějších a nejméně předvídatelných od přechodu k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka v roce 1975. Vůbec poprvé se do parlamentu zřejmě dostane i krajně pravicová strana Vox, která vyrostla na odporu proti katalánskému nacionalismu.
Šéf španělské krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal na předvolebním mítinku.
Šéf španělské krajně pravicové strany Vox Santiago Abascal na předvolebním mítinku. | Foto: Reuters

Dlouhá léta se ve Španělsku střídaly u moci dvě velké strany - lidovci a socialisté. Přelom přinesla až finanční a ekonomická krize. Lidé unavení vládními úsporami a korupčními skandály, které zasáhly tradiční strany i královskou rodinu, sáhli po politických nováčcích. Ve volbách v roce 2015 se do parlamentu dostali středopravicoví Ciudadanos (Občané) a krajně levicoví Podemos (Můžeme).

A letos bude rozdrobení ve Španělsku pokračovat. "Průzkumy veřejného mínění ukazují, že politická scéna bude velmi fragmentovaná - pět stran by mohlo získat více než deset procent hlasů," řekl Aktuálně.cz španělský analytik Antonio Asencio ze společnosti na průzkum veřejného mínění Sigma Dos.

Do parlamentu se navíc vůbec poprvé zřejmě dostane krajně pravicová strana Vox.

Až dosud se přitom zdálo, že je Španělsko vůči krajní pravici imunní. Mnozí Španělé mají ještě v paměti léta Frankovy diktatury, a proto byl vzestup podobného hnutí nemyslitelný.

Změnilo se to teprve nedávno - Voxu pomohly události z poslední let. Neúspěšný boj katalánských separatistů za nezávislost rozvířil jinde ve Španělsku nacionalistické nálady a vyvolal obavy z možného narušení jednoty země.

"Myslím, že vzestup Voxu ve Španělsku se nedá srovnat s nástupem podobně laděných stran jinde v Evropě. Vox je odpovědí na katalánský nacionalismus, ne na nelegální imigraci," vysvětluje analytik Asencio.

Proti potratům, za býčí zápasy

Vox slibuje, že pokud se dostane k moci, zruší španělský decentralizovaný systém, který dává velké pravomoci 17 autonomním oblastem. "Program Voxu se v první řadě opírá o tvrdý postoj vůči katalánskému nacionalismu a také o snahu opět převést pravomoci autonomních oblastí zpět na stát. Až v druhé řadě strana slibuje ostré odmítnutí nelegální migrace," popisuje Asencio.

V této oblasti Vox navrhuje, aby kolem španělských enkláv Ceuty a Melilly na severu Afriky vyrostla místo aktuálního plotu zeď.

Vedle toho prosazuje ochranu lovu nebo býčích zápasů, což považuje za součást španělské identity. Je také proti zákonu zajišťujícím genderovou rovnost a odmítajícím genderové násilí, který má za cíl lepší ochranu obětí a silnější postih pro pachatele. Podle strany ale "kriminalizuje muže".

Odmítá i potraty, sňatky homosexuálů nebo zákon o historické paměti z roku 2007. Na jeho základě stát pomáhá obětem Frankovy diktatury, zapojuje se do hledání a identifikace masových hrobů a požaduje odstranění všech symbolů Frankova režimu, včetně soch nebo pojmenování ulic a náměstí.

"Vox vystupuje velmi nacionalisticky. Od amerického prezidenta Donalda Trumpa dokonce převzal jeho slogan, tedy 'Učiňme Španělsko zase velkým'," uvedl pro Aktuálně.cz analytik José Pablo Ferrándiz ze španělské společnosti na průzkum veřejného mínění Metroscopia.

Milionová otázka

Průzkumy naznačují, že ve volbách vyhrají socialisté v čele s aktuálním premiérem Pedrem Sánchezem. Vítězství to ale bude neúplné - zřejmě si v parlamentu nedokážou zajistit většinu.

"Získá Pedro Sánchez většinu v parlamentu? To je milionová otázka. Jedinou věc, kterou můžeme nyní s jistotou říci, je, že socialisté vyjdou z voleb jako nejsilnější, získají nejvíce hlasů a budou mít nejsilnější zastoupení v parlamentu. Vše ostatní zahaluje nejistota. Hlavní novinkou ale zřejmě bude, že poprvé budeme mít koaliční vládu na národní úrovni," vysvětluje Ferrándiz.

Ve hře je hned několik variant. Nejpravděpodobnější je nyní koalice mezi socialisty a Podemos s možnou podporou menších nacionalistických stran z Katalánska nebo Baskicka.

"Nemůžu vyloučit ani možnost, že se tři pravicové strany, tedy lidovci, Ciudadanos a Vox, spojí," dodává analytik Ferrándiz.

V takovém případě by se na národní úrovni mohl zopakovat scénář z Andalusie na jihu země. Tam loni na podzim v regionálních volbách sice vyhráli socialisté, vládu ale nakonec sestavili lidovci společně se Ciudadanos, které podpořil Vox.

Podívejte se na video k demonstracím za nezávislost Katalánska:

Více než milion lidí demonstruje v Barceloně za nezávislost Katalánska | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy