Španělé děsí migranty z Afriky. Pomocí reklamy

rst
20. 9. 2007 14:15
Televizní spot má odradit od cesty do Evropy
Vyčerpaný, dehydrovaný, hladový... tak končí většina těch šťastnějších Afričanů, kteří se vydají v přeplněných rybářských loďkách za lepším životem.
Vyčerpaný, dehydrovaný, hladový... tak končí většina těch šťastnějších Afričanů, kteří se vydají v přeplněných rybářských loďkách za lepším životem. | Foto: REUTERS/Borja Suarez

Madrid - Španělská vláda spustila v afrických zemích ojedinělý projekt. Reklamní kampaň za 1,4 milionů dolarů má odradit potenciální migranty od nebezpečné, dvanáct dnů dlouhé cesty do Evropy.

O nové reklamě informovala britská stanice BBC.

"Můj syn je pryč, neslyšeli jsme o něm už osm měsíců," říká senegalská žena v televizním spotu.

Následuje záběr na chlapce ležícího hlavou dolů na kamenech - zjevně utopeného. "Už víte, jak tento příběh končí," pokračuje známý senegalský zpěvák Youssou N'Dour.

Prohlášením "Tisíce zničených rodin. Neriskujte váš život pro nic. Jste budoucností Afriky," reklama končí.

Kampaň byla spuštěna v Senegalu a také dalších zemích západní Afriky, odkud se vydávají přeplněné loďky ilegálních migrantů na strastiplnou cestu za lepším životem.

Na Kanáry letos připlouvá méně Afričanů

Během posledních dvou let Španělé podepsali dohodu o spolupráci a o navrácení migrantů s Alžírskem, Marokem, Senegalem, Mauritánií, Gambií, Guineou, Mali a Ghanou.

Právě posílání migrantů zpět do vlasti, posílení námořních hlídek a tvrdší podmínky pro nově příchozí vedly k rapidnímu poklesu počtu Afričanů, kteří letos připluli na španělské Kanárské ostrovy.

Od ledna do srpna k jejich břehům dorazilo 6.659 lidí, tedy o 66 procent méně než ve stejném období minulého roku. Rok 2006 byl ovšem rekordní.

Oproti roku 2005, kdy na "Kanáry" připlulo pouze 4.767 migrantů, zaznamenaly úřady rapidní nárust. Celkem na ostrovech zadrželi 31.678 ilegálních imigrantů.

Krom toho - odhady praví, že se během cesty buď utopilo, nebo kvůli nedostatku vody zemřelo nejméně 6.000 lidí. Tato čísla jsou však nepřesná. Neexistují totiž žádné statistiky, kolik Afričanů vlastně na cestu vyplouvá.

V září pobřežní hlídky nalezly zatím deset utopených těl, zatímco v červenci více než padesát.

 

Právě se děje

Další zprávy