Španělé chtějí kvůli skandálům bývalého krále odstranit jeho jméno z názvů ulic

ČTK ČTK
9. 8. 2020 7:47
V některých španělských městech podepisují petice za změnu názvů ulic nesoucích jméno Juana Carlose I., který vládl Španělsku čtyři dekády do roku 2014, kdy se vzdal trůn ve prospěch svého syna. Po přejmenování ulic volají zejména levicové a nacionalistické strany, mnozí naopak tvrdí, že je třeba ctít presumpci neviny.
Bývalý španělský král Juan Carlos
Bývalý španělský král Juan Carlos | Foto: Reuters

Juan Carlos I. (82), který má nyní titul emeritní král v pondělí oznámil, že se stěhuje do ciziny, aby nekomplikoval vládnutí svého syna Felipeho VI. veřejným ohlasem na "některé minulé události ze svého soukromého života". Někteří to ale označili za útěk před justicí, ač Juan Carlos I. zatím trestně stíhán není a slíbil, že justici bude k dispozici. Královský palác neoznámil, kde se emeritní král nyní nachází. Podle deníku ABC odletěl do Spojených arabských emirátů a jiný španělský deník v sobotu zveřejnil fotku, na níž král vystupuje z letadla v Abú Zabí.

Například ve městě Pinto u Madridu už podle deníku ABC odstranili bustu Juana Carlose I. z místního parku, který nese i jeho jméno. Nový název parku mají vybrat místní v září v referendu. V baskické metropoli Vitoria už název ulice pojmenované po králi změnili, nově se jmenuje ulice 8. března, podle svátku žen, uvedl deník La Vanguadia.

Změnu názvu ulice pojmenované po bývalé hlavě Španělska požadují v petici také někteří obyvatelé severošpanělského města Gijón. "Ulice se nemůže jmenovat po zloději, který utekl ze Španělska," zdůvodnil iniciativu její organizátor Nacho Morán. "Vláda ho neměla nechat odjet, měli mu sebrat pas, dokud soud nerozhodne o jeho činech," dodal Morán, jehož petice má zatím necelou tisícovku podpisů.

Přes 4000 podpisů má petice občanů v jihošpanělském městě Cádiz, jehož radikálně levicový starosta José María González oznámil, že předloží radě pro změnu názvů návrh na přejmenování ulice Avenida Juana Carlose I. na Avenida de la Sanidad Pública (třída Veřejného zdraví) na počest zdravotníků, kteří bojují s epidemií koronaviru.

Mnozí Španělé ale stále považují Juana Carlose I. za jednu z největších postav španělské historie, která výrazně přispěla k přechodu země k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka. Juan Carlos mimo jiné v roce 1981 zastavil pokus o vojenský převrat, když pravicoví pučisté vnikli do parlamentu a drželi několik hodin jako rukojmí poslance a ministry.

K přejmenovávání ulic se nechystají v Madridu, kde vládne pravicová koalice, podle níž toto téma, navíc v době pandemie covidu-19, není prioritou. "Někteří se věnují tomu jedinému, co umí, a to je měnit názvy a chodit s transparenty," uvedla místostarostka Madridu Begoňa Villacísová. Také levicový starosta Valladolidu Óscar Puente prohlásil, že radnice má "stovku jiných starostí".

Kritika monarchie je obzvlášť hlasitá v Katalánsku, kde například starostka jeho metropole Barcelony Ada Colauová nechala odstranit busty Juana Carlose z radnice už v roce 2015 poté, co přestal být hlavou státu.

Ve Španělsku nese nyní jméno Juana Carlose I. nejméně 637 ulic či náměstí, napsal v sobotu deník La Vanguardia. Místopředsedkyně španělské vlády Carmen Calvová tento týden uvedla, že do změn místních názvů nebude mluvit, protože je to záležitost místních samospráv.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy